Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

TAG

xhubleta

Xhubleta shqiptare pjesë e trashëgimisë së UNESCO-s, Yuri Kim: Një nga fustanet më të bukura në botë!

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për lajmin se xhubleta,  veshja tradicionale e grave të Malësisë, është futur në në listën...

UNESCO fut në listën e trashëgimisë kulturore xhubletën, përshkruan mjeshtërinë dhe format e përdorimit të veshjes 4 mijë vjeçare

Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO), ka futur xhubletën, veshjen tradicionale të grave të Malësisë, në listën e trashëgimisë...

Lahuta trashëgimi kulturore e Serbisë, flet studiuesi i njohur: Duan të na marrin dhe xhubletën

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë...

Lajmet e fundit