Tirana
light rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
75 %
Enj
19 °
Pre
26 °
Sht
26 °
Die
24 °
Hën
25 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

TAG

vizat

Raportuesja për Kosovën, Von Cramon: Franca dhe Holanda nuk e bllokojnë liberalizimin e vizave

Më 18 tetor pritet që Këshilli Evropian të diskutojë liberalizimin e vizave për Kosovën. Pavarësisht se Parlamenti e Komisioni disa herë kanë dhënë dritën...

Presidenca çeke shpresë për Kosovën: BE diskuton liberalizimin e vizave më 13 tetor

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, më 13...

Nënshkruhet marrëveshja, Xhaçka jep lajmin e mirë për shqiptarët: I hoqëm vizat me këtë shtet

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jatshme, Olta Xhaçka, mëngjesin e sotëm ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë shqiptarët. Përmes një positmi...

Gjermania, Franca dhe Polonia bënë thirrje për liberalizimin e vizave, vjen reagimi i Albin Kurtit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka reaguar pas  deklaratës së përbashkët të Gjermanisë, Francës dhe Polonisë, të cilat bënë thirrje për liberalizimin e vizave...

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për anulimin e marrëveshjes së vizave me Rusinë

Bashkimi Evropian ka vendosur të pezullojë plotësisht një marrëveshje për viza të vitit 2007 me Rusinë dhe të intensifikojë shqyrtimin mbi aplikimet e ardhshme...

A duhet të ndalohen vizat Shengen për rusët?

A duhet të ndalohen vizat Shengen për shtetasit rusë së shpejti? Kjo kërkesë po dëgjohet gjithnjë e më shumë në vendet e BE, ndërsa...

Komisionerja e BE: Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave

Komisonerja Evropiane për Punë të Brendshme, Ylva Johansson është takuar dje në Bruksel me Ministrin e Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ajo...

Ministri Sveçla tur në Europë për vizat, Komisioni Europian garanton mbështetje të plotë, Franca skeptike

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka filluar një tur disa ditor nëpër Europë. Të enjten kishte realizuar një vizitë në Francë ku...

Kurti konferencë me Scholz: Kosovës t’i liberalizohen vizat! Kancelari gjerman flet për Procesin e Berlinit dhe paralajmëron vizitë në Ballkan

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është në një konferencë të përbashkët për mediat në Berlin me kancelarin Olaf Scholz. Ai ka kërkuar që pavarësia...

Vizat 10-vjeçare për në SHBA, zv.konsullja amerikane në Tiranë: Ja kush janë dy kategoritë që përfitojnë

Zv.konsullja e SHBA-ve në Shqipëri, Crystal Overmyer ka dhënë me tepër detaje lidhur me zgjatjen e vlefshmërisë së vizave turistike dhe biznesit nga 3...

Lajmet e fundit