Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
1.5kmh
20 %
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

TAG

visar zhiti

“Hera e parë që Nënë Tereza vjen si personazh në një roman letrar”, Eda Zhiti flet për “Këpucën e Aktorit” të Visarit në sallën...

"Eshtë hera e parë që në letërsinë shqipe Nënë Tereza paraqitet si personazh real në një roman letrar", janë fjalët e Eda Zhitit, bashkëshortes...

Shkrimi i Dritëroit, një letër që del për herë të parë

Nga Visar Zhiti Dua të kujtoj Dritëroin sot, diçka nga lidhjet e mia me të, jemi të gjeneratave të ndryshme dhe të fateve të ndryshëm,...

Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë për 2022-in, vlerësohen Visar Zhiti, Agron Tufa dhe Persida Asllani  

Mbrëmjen e sotme janë ndarë Çmimet Kombëtare të Letërsisë, për veprat më të mira të vitit 2021. Juria e ngritur nga Qendra Kombëtare e Librit...

Zhiti: Nuk po lëmë një Shqipëri më të mirë për brezin e ardhshëm, duhet të çlirohemi nga kjo gjendje

Në rubrikën “Një grusht libra” në emision "Ora e Betit” nga Beti Njuma, shkrimtari Visar Zhiti u shpreh se nuk po i lihet një...

Visar Zhiti: Ç’ka nuk ma dha Shqipëria me disa presidentë të Tiranës, ma dha Kosova, ndihem i vlerësuar (TAKIMI I SHKRIMTARIT)

ME PRESIDENTEN E KOSOVËS… Nga Visar Zhiti E dëshironim shumë takimin, ishte për ne më tepër se një takim i lartë, kishte nga simbolika dhe ëndrra....

Si është Kosova

Nga Visar Zhiti  Do desha të shfletoja librin, të gjeja atë poezinë që kisha shkruar në Mitrovicë, kur sapo kishte mbaruar lufta dhe ura ishte...

“Fjalor historik i Shqipërisë”, promovohet në Rumani libri monumental i albanologut Robert Elsie

Libri i albanologut të shquar Robert Elsie është promovuar në Rumani, të mërkurën e 22 qershorit. Lajmin e jep shkrimtari Visar Zhiti, ndërsa mes...

Enkelejd Alibeaj mbledh sot Grupin e PD, zbardhen DY EMRAT e propozuar për PRESIDENT

Grupi Parlamentar i PD do të mblidhet pasditen e sotme, në orën 14.00, për të diskutuar për draftin me kriteret për zgjedhjen e Presidentit...

“U burgosa për poezitë e mia”, Visar Zhiti rrëfen për “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”: I shkruaja në një qoshe të qelisë, pasqyroja vrasjet,...

Shkrimtari dhe poeti Visar Zhiti ka rrëfyer jetën e tij nga përballja me diktaturën e egër komuniste, e deri te largimi në SHBA, ku...

Dikur në krah të tij, Visar Zhiti flet për “non grata-n” e Berishës: DASH është shumë serioz! Demokracia që ndërtuam ne ishte e ëndërruar,...

Si një ish-demokrat që ka qenë dikur në krah të Berishës, shkrimtari dhe poeti i njohur Visar Zhiti ka komentuar “non grata-n” e ish-kryeministrit...

Lajmet e fundit