Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

TAG

vetting

Zbardhet pasuria e “të mjerëve” që pezulluan vetting-un: Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të zhytur në kredi dhe jetojnë vetëm me paga

Tetëshja e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese (pasi Sokol Berberi kishte dhënë dorëheqjen që më 15 shtator, para dhënies së vendimit), të cilët vendosën pezullimin...

Ekskluzive / Mësohen votat që e çuan “Vetingun” në Komisionin e Venecias

Gjykata Kushtetuese pezulloi sot ligjin për Rivlerësimin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve duke vendosur ta dërgojë në Komisionin e Venecias, pas kërkesës së Partisë Demokratike...

Gjykata Kushtetuese pezullon ligjin e “Vetingut”

Pezullimi i ligjit nr.84/2016, datë 30.08.2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”. Baza ligjore:  Nenet 4, 7, 17, 32,...

Vettingu/ Ja kush janë gjyqtarët që pritet ikin të parët, nga gruaja e Fullanit te 4 anëtarët e Kushtetueses

Me qindra gjyqtarë dhe prokurorë që kanë mbushur moshën 55 vjeç dhe kanë pasur përvoja gjatë sistemit komunist në Shqipëri nuk mund të shërbejnë...

Mediat britanike: Shqipëria bën një hap më shumë drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian

Miratimi i ligjit të rivlerësimit (vetting) në Kuvend është pasqyruar edhe në mediat britanike. Tabloidi “Daily Express” shprehet se miratimin e këtij ligji, Shqipëria...

Shkëlzen Berisha për “Vettingun”: Ligji i ri fut drejtësinë nën zgjedhën e krimit dhe politikës

As kreu i PD-së, Lulzim Basha, dhe as ish-kryeministri Sali Berisha nuk kanë komentuar votimin e “Vettingut” në Kuvend me 88 vota, ndoshta sepse...

Miratimi i “Vettingut”, reagon Ambasada Amerikane në Tiranë (Deklarata)

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka reaguar pas miratimit të projektligjit të “Vettingut”, gjatë seancës së sotme parlamentare. ...

Berisha: Ky është shtatori i fundit i Edi Ramës në pushtet

Gjatë fjalës së tij në seancën e jashtëzakonshme për “Vettingun”, ish-kryeministri Sali Berisha, ka thënë se ky shtator do të jetë i fundit për...

Rama flet pas miratimit të Vettingut: Kjo Reformë nuk ndalet sepse kështu do një popull i tërë

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur miratimin e Vetingut me 88 vota në seancën e sotme, si një konfirmim të vullnetit të maxhorancës për...

Lajmet e fundit