Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
47 %
2.6kmh
20 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
E diel, 2 Tetor, 2022

TAG

varferi

OKB: 32% e popullsisë së Shqipërisë vuan nga pamjaftueshmëria ushqimore

Programi Botëror i Ushqimit në Kombet e Bashkuara FAO ka përllogaritur se, gjatë periudhës 2019-2021 rreth 900 mijë njerëz ose rreth 32% e popullatës...

Eurostat: 74.7% e popullsisë në moshë në Shqipëri është e rrezikuar nga varfëria

Në Shqipëri. 74.7% e popullsisë në moshë pune rrezikojnë të bien në varfëri, pasi jetojnë në familje me intensitet të ulët të punës, raportoi...

Të varfrit në mbijetesë, buka, vaji, bulmeti dhe sheqeri rritje vjetore nga 14% -24% në prill

Shpenzimet e familjeve shqiptare për blerjen e produkteve bazë të shportës, si bukë, vaj, bulmet dhe sheqer janë rritur me ritme dyshifrore në prill...

“Kush merr 140 euro në muaj nuk quhet i varfër”, ministrja i shmanget pyetjes për deklaratën që u bë virale: Sot jemi për të...

Deklarata e djeshme e ministres Delina Ibrahimaj ku tha se “personat që marrin 140 euro nuk quhen të varfër”, është bërë virale në rrjet. E...

Kryeministri Kurti: Qytetarët prishin më shumë para sepse kanë, dhe besojnë se do kenë në vazhdim

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës është shprehur sot në Kuvend se konsumi në vendin e tij është rritur dhe varfëria është ulur. Sipas tij,...

PREKËSE/ Gazetarja në shtëpinë e të miturit që mori lekët e postës: Gjendje e mjerueshme! Po ha bukën e qenit dhe prandaj vodhi

"Kafshatë që s'kapërdihet asht or vlla, mjerimi”. Këto fjalë të Migjenit gjejnë vend në familjen e 15 vjeçarit Eni, i cili punonte në lavazho...

FMN: Shqipëria me varfërinë më të madhe në rajon, një e treta e popullsisë jeton me më pak se 5.5 dollarë në ditë

Pandemia dhe tërmeti rritën varfërinë në Shqipëri, ndërsa ajo vijon të jetë më e larta në rajon. Në Shqipëri, në vitin 2020, që përkon me...

Eurostat: 51% e shqiptarëve janë në rrezik varfërie dhe përjashtimi social, më e larta në Europë

Në vitin 2019, gati 51% e shqiptarëve (50.8%) ishin në rrezik varfërie, ose përjashtimi social, një përqindje që është më e larta në Europë....

Banka Botërore: Megjithë rritjen e lartë ekonomike, 30% e shqiptarëve do të jetojnë në varfëri deri më 2023, niveli më i lartë në Rajon

Shqipëria po përjeton rritjen më të lartë ekonomike në Rajon, por në të njëjtën kohë vendi ka një të tretën e popullsisë që jeton...

Me 6 vëllezër në diasporë, shqiptari jeton duke mbledhur kanaçe

Mediat në Kosovë kanë pasqyruar historinë e pazakontë të një banori nga komuna e Fushë Kosovës, i cili edhe pse ka 6 vëllezër në...

Lajmet e fundit