Tirana
few clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1.5kmh
20 %
Mar
21 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
E martë, 28 Shtator, 2021

TAG

ushtria amerikane

Libri: Gjatë presidencës së Trump, ushtria amerikane gati sa nuk pushtoi pa dashje Nigerinë

Forcat amerikane, përfshi edhe SEAL 6, përpak kryen një inkursion të paautorizuar në territorin nigerian, i quajtur ndryshe edhe invazion, sipas një libri të...

Pas përfundimit të “Defender 21”, ushtritë shqiptare dhe amerikane nisin trajnimin e përbashkët njëmujor në Zall Herr

Ditën e sotme zyratrët ushtarakë shqiptarë dhe amerikanë kanë nisur Trajnimin e Përbashkët njëmujor të Kombinuar të Shkëmbimit në bazën e Forcave Speciale Shqiptare...

Ushtria amerikane sulme ajrore në Irak dhe Siri, SHBA kundër milicive të mbështetura nga Irani

Ushtria amerikane kreu sulme ajrore kundër milicive të mbështetura nga Irani në zonën kufitare Irak-Siri. Sulmet u kryen në përgjigje të disa sulmeve me dron...

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet...

Ushtria amerikane nis përgatitjet për t’u larguar nga Iraku

Ushtria amerikane do të largohet nga Iraku, pas vendimit të marrë ditën e djeshme në parlamentin iraken. “Gjatë ditëve të ardhshme,...

“Bota në prag të Luftës së Tretë”, sa e FUQISHME është ushtria e IRANIT?

Teksa mediat në mbarë botën nuk ngurrojnë të aludojnë se bota mund të jetë në një prag lufte të tretë, zyrtarë të lartë iranianë...

Ushtria amerikane shton arsenalin për t’u përballur me kërcënimin nga Irani

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja...

Konflikti në Venezuelë, Juan Guaido KËRKESË ushtrisë amerikane: Është koha të ndërhyni

Lideri i opozitës në Venezuelë Juan Guaido ka dhënë një intervistë për mediat amerikane, ku i ka kërkuar qeverisë amerikane që të fillojë operacionin...

Polonia sfidon Shqipërinë, ofron 2 miliard dollarë për një bazë ushtarake amerikane

Për atë që ministrja e Mbrojtjes shqiptare, Olta Xhaçka e kërkoi falas, prezencë të ushtrisë amerikane në vendin tonë, Polonia është e gatshme të...

Irak, rrëzohet një helikopter i ushtrisë amerikane

Një helikopter i ushtrisë amerikane me anëtarë të shërbimit ushtarak në bord është rrëzuar mbremjen e sotme në Irakun perëndimor. Lajmin e...

Lajmet e fundit