Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

TAG

ushqime

Ngrihet Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë, në varësi të ministres dhe me financim nga buxheti i shtetit

Këshilli i Ministrave ka vendosur këtë të mërkurë që të ngrejë Institutin e Sigurisë Ushqimore dhe Veterinare, i cili ka si mision të garantojë...

Ukraina në luftë, rumunët kalojnë çdo ditë kufirin të blejnë ushqime më të lira

Konflikti i armatosur në Ukrainë, nuk i ka penguar qytetarët rumunë të kalojnë kufirin që të blejnë ushqime të lira atje. Në Ukrainë, ku...

Familjet shqiptare kanë shpenzuar 185 milionë euro më shumë në 8 muaj vetëm nga shtrenjtimi i ushqimeve

Familjet shqiptare çdo muaj po shpenzojnë gjithnjë e më shumë nga të ardhurat e tyre, për të blerë të njëjtat produkte. Sipas INSTAT, inflacioni, që...

Ministri Lavrov: Perëndimi nuk po e mban premtimin për të lehtësuar eksportet ruse të ushqimit

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha sot se Perëndimi nuk po e mban zotimin e dhënë për të ndihmuar eksportet ruse të ushqimit...

Indeksi i çmimeve të restoranteve, ku janë më të shtrenjtët në Europë, si renditen Tirana e Prishtina

Muaji gusht shënon kulmin e sezonit turistik në Europë. Pas dy viteve pandemi, ku lëvizjet ishin të kufizuara, fluksi këtë verë është shtuar kudo. Edhe...

OKB: 32% e popullsisë së Shqipërisë vuan nga pamjaftueshmëria ushqimore

Programi Botëror i Ushqimit në Kombet e Bashkuara FAO ka përllogaritur se, gjatë periudhës 2019-2021 rreth 900 mijë njerëz ose rreth 32% e popullatës...

Qeveria paralajmëron masa për produktet bazike: Duhet të mbrojmë konsumatorin

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë e Kosovës, Rozeta Hajdari, ka paralajmëruar se janë duke shqyrtuar mundësinë për marrjen e masave ligjore për produktet...

Sa më shtrenjtë po na kushton jetesa?! Familjet shqiptare shpenzuan 30 milionë euro më shumë në qershor, vetëm për ushqime

Me rritjen e pandalshme të çmimeve, çdo familje duhet të shpenzojë më shumë nga të ardhurat e veta (që nuk po rriten aq shpejt...

Vaj, vezë, qumësht, deputeti i PD shkon në Kuvend me shportën me ushqime

Deputeti i PD, Dashnor Sulaj ka shkuar në Kuvend me shportën e ushqimeve në shenjë proteste për rritjen e çmimeve. Ai tha se vetëm në...

Zyrtarja amerikane: Lufta e Rusisë në Ukrainë po shkakton efekt katastrofik në çmimet globale të ushqimeve

Samantha Power, administratorja e Agjencisë së SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar, tha një një interviste se ndikimet e luftës në Ukrainë përfshijnë mungesat dhe çmimet...


Lajmet e fundit