Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022

TAG

universitetet

ALARMI i ekspertëve/ Universitetet ‘nën censurë’! S’kanë pavarësi për pranimet e studentëve

“Studentët nga Shqipëria aplikojnë në universitetet e botës. Pranohen pa dhënë asnjë provim. Është më e lehtë të pranohesh nga universitetet e botës...

Aktivisti i shqetësuar: Vetëm në Univesitete ka parking, ligji u jep 90% të votave pedagogëve, studentëve u lë 10%

Pedagogu dhe aktivisti i njohur Arlind Qori ngre dy problematika që e shqetësojnë. E para lidhet me faktin që vetëm në...

SKANDALI: Tarifat, universitetet “zhvasin” studentët për luksin e zyrave. Ja ku shkojnë paratë

Përmes një raporti monitorimi në 3 universitetet më të mëdha publike në vend, “Qëndresa qytetare” ka analizuar sesi shpenzohen paratë që këto institucione sigurojnë...

Rama sqaron pse u vonuan pagat e pedagogëve, zbulon sherrin mes dy MINISTRIVE: Vetëm njërës i jap të drejtë

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar për herë të parë shkaqet që çuan në vonesën e pagave të pedagogëve të universitetit të Tiranës. ...

Viti i ri akademik, Veliaj: Sot nis një tjetër ‘maratonë’, suksese dhe vit të mbarë

Sot nisi viti i ri akademik 2017-18. Të gjitha universitetet hapën dyert për të mirëpritur maturantët që rezultuan fitues në degët që aplikuan. ...

“Mos harxho kohë te shtetërori”, Çili nuk tërhiqet: Universiteti Shtetëror sistem arkaik i pa akredituar, privati diskriminohet

Një reklamë e Universitetit Europian të Tiranës me thirrjen “Mos harxho kohë në shtet”, shkaktoi reagime të shumta derisa AMA vendosi të bllokojë reklamën,...

Zbardhet data e fillimit të universiteteve, këto janë afatet për t’u regjistruar në shkollën e lartë

Ministria Arsimit dhe Sporteve ka bërë publike ditëne sotme datën e fillimit të mësimit në universitete. Sipas njoftimit të MAS, mësimi në arsimin...

Studimet e larta në Itali: Ja kriteret dhe afatet

Studimet jashtë vendit, e kryesisht në vendin fqinj, Italinë, mbeten të preferuara nga shumë maturantë. Interesi është i lartë për një numër jo të...

Lajmet e fundit