Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
2 %
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
8 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

TAG

UNESCO

Ndotja minerare rrezikon statusin e UNESCO-s për liqenin e Ohrit

Liqeni i Ohrit është ndër më të vjetrit në Europë, me një biodiversitet të larmishëm dhe habitat natyror për gati 300 specie endemike. Falë...

Kosova do aplikojë në vjeshtë për anëtarësimin në UNESCO

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ka bërë me dije se Kosova në vjeshtën e vitit të ardhshëm do aplikojë për tu...

Xhubleta shqiptare pjesë e trashëgimisë së UNESCO-s, Yuri Kim: Një nga fustanet më të bukura në botë!

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për lajmin se xhubleta,  veshja tradicionale e grave të Malësisë, është futur në në listën...

UNESCO fut në listën e trashëgimisë kulturore xhubletën, përshkruan mjeshtërinë dhe format e përdorimit të veshjes 4 mijë vjeçare

Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO), ka futur xhubletën, veshjen tradicionale të grave të Malësisë, në listën e trashëgimisë...

Ministrja Margariti jep lajmin e mirë: Xhubleta pranohet në UNESCO, veshja e lashtë 4 mijë vjeçare, pasuri e gjithë njerëzimit!

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka bërë me dije se xhubleta është pranuar si pjesë e trashëgimisë kulturore nga UNESCO,  duke e cilësuar si...

Vuçiç: Do ta mundim Kosovën në Interpol dhe Unesco, nuk mund të rrimë duarkryq për njohjet

Presidenti Serb, Aleksandër Vuçiç pohon se vendi i tij po e pret Kosovën që ta hedhë hapin e parë të filluar fushatën për çnjohje,...

UNESCO kërkoi të ndalohen URGJENTISHT punimet në Bypass-in e Gjirokastrës, Rama shkon vetë për ta inspektuar, Margariti: Muri që u bë mediatik dje nuk...

Ditën e djeshme Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s bëri thirrje që të ndërpriten të gjitha punimet në Bypass-in e Gjirokastrës, duke sugjeruar që...

UNESCO: Të ndalohen urgjentisht punimet në Bypass-in e Gjirokastrës! Dëmtojnë vlerat e përbashkëta të zonës

Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s është vendosur të miratojë një rezolutë që rekomandon që të gjitha punimet në Bypass-in e Gjirokastrës të ndërpriten...

Pamje magjike nga qyteti i gurtë, Gjirokastra, një nga destinacionet më të kërkuara turistike të Shqipërisë bën 16 vite në UNESCO

Gjirokastra, e njohur dhe si qyteti i gurtë, është një ndër destinacionet turistike më të kërkuara të Shqipërisë. Ajo vizitohet nga turistë të shumtë...

Krenaria e Jugut të Italisë, PICA NAPOLETANE rrezikon njohjen nga UNESCO për shkak të furrave elektrike

Napoli njihet nga të gjithë si qyteti i "Camorra-s", mafias së famshme që sfidon edhe policinë dhe qeveris me rregullat e veta, por krenaria...

Lajmet e fundit