Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022

TAG

Ukraine

Gati eksportet e grurit, Ukraina pret sinjalin e OKB dhe Turqisë për dërgesat e drithit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Ukraina është gati të nisë transportimin e miliona tonëve drithë në portet e saj jugore dhe po pret...

Maqedonia e Veriut ia dhuron tanket Ukrainës, do marrë modele të reja

Maqedonia e Veriut ka vendosur t’i dhurojë tanket e saj për ushtrinë ukrainase. Të paktën tetë tanke, nga rreth 30 që disponon ushtria maqedonase do...

Olena Zelensky: Jemi në stres të vazhdueshëm prej 24 shkurtit, i kemi kërkuar ndihmë psikologjike OBSH

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelensky, ka  thënë se Ukraina i është drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë për këshilla për shëndetin mendor, pasi...

Moska paralajmëron: Nëse Ukraina përdor armë të NATO-s me rreze të gjatë, PASOJAT do të jenë shumë SERIOZE

Moska ka paralajmëruar  se do të ketë pasoja “shumë serioze", nëse Ukraina përdor sisteme raketash të shumëfishta të prodhuara nga SHBA ose armë të...

Lajm i MIRË, rifillon eksporti i grurit nga tre porte në Ukrainë pas nënshkrimit të marrëveshjes me Rusinë

Ukraina konfirmoi këtë të mërkurë se filloi eksporti i grurit nga tre porte, ashtu  siç ishte parashikuar në marrëveshjen e nënshkruar mes Kievit dhe...

Viktor Orban: Nuk kemi pse përzihemi me racat e tjera! Furnizimi i Ukrainës me armë, vetëm sa zgjat luftën

“Hungarezët nuk duan të përzihen me racat e tjera”. Kështu është shprehur Viktor Orban, i cili ekspozon për herë të parë një teori në demonstratën...

Kongresmeni i SHBA: Armët me rreze të gjatë janë çelësi i fitores së Ukrainës

Përfaqësuesi amerikan Adam Smith, kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se Uashingtoni shpreson të rrisë ndjeshëm sasinë e...

Marrëveshja mes Moskës dhe Kievit, ministri ukrainas: Shpresojmë që këtë javë një port të fillojë eksportin e grurit

Ministri ukrainas i Politikës Agrare, Roman Leshchenko, tha se ai shpreson se kolona e parë do të largohet nga porti i Chornomorsk këtë javë,...

Perëndimi synon të dorëzojë deri në 30 sisteme raketash në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë mund t'i dërgojnë Ukrainës deri në 30 sisteme raketash me shumë lëshime që kanë qenë shumë...

Rusia regjistron qindra viktima çdo ditë në Ukrainë

Një zyrtar i lartë amerikan ka thënë më 22 korrik se Uashingtoni beson që Rusia është duke u përballur me qindra viktima çdo ditë,...

Lajmet e fundit