Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
31 %
2.1kmh
0 %
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
Enj
36 °
E diel, 3 Korrik, 2022

TAG

Ukraine

Lukashenko akuza: Ukraina u përpoq të godiste objektet ushtarake në territorin tonë

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka hedhur akuza, pa dhënë prova, se Ukraina u përpoq të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus në fillim...

SHBA s’e ndal ndihmën për Ukrainën, 820 milionë dollarë paketë ushtarake për Kievin

SHBA njoftoi mbrëmjen e sotme se do t'i sigurojë Ukrainës një ndihmë ushtarake prej 820 milionë dollarësh. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë...

Norvegjia premton 1 miliard euro ndihmë financiare për popullin e Ukrainës

Norvegjia ka premtuar një shtesë prej 1 miliardë eurosh (865.4 milionë £; 1.04 miliardë dollarë) për të mbështetur Ukrainën për pjesën tjetër të vitit...

Zelensky thirrje BE: Anëtarësimi ynë s’duhet të zgjasë me dekada, por të ndodhë sa më shpejt

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky ka bërë thiurrje BE-së që të përshpejtohet procesi i anëtarësimit të Ukrainës  në Bashkimin Europian. Ai ka thënë se procesi nuk...

Rusia nis dërgesat e para me drithëra nga territoret e pushtuara të Ukrainës

Rusia konfirmoi se kishte nisur dërgimin e drithërave nga territoret e pushtuara në Ukrainë. Një zyrtar rajonal pro-rus bëri me dije se një...

“Një Ukrainë e pavarur është jetike për stabilitetin në Europë”, Stoltenberg: Do të ofrojmë një paketë ndihme gjithëpërfshirëse

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në konferencën në samitin në Madrid, ka deklaruar se presidenti rus, Vladimir Putin ka “shkatërruar paqen” në...

NATO synon ndryshimet më të mëdha prej Luftës së Ftohtë, çfarë pritet të ndodhë në samit

Liderët e NATO-s pritet që të arrijnë pajtueshmëri për një përforcim të madh të aleancës në krahun lindor, kur të takohen të mërkurën në...

Aktori i famshëm dokumentar për Ukrainën, Zelensky e falenderon: E gjithë bota do të shohë të vërtetën dhe mizoritë e rusëve

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ditën e sotme ka zhvilluar një takim me aktorin dhe regjistorin Sean Penn. Ai e ka falenderuar Penn për mbështetjen që...

Macron shuan shpresat për paqe: Lufta nuk do të marrë fund as muajt e ardhshëm

Presidenti francez Emmanuel Macron gjatë një konference për shtyp në samitin e G7 në Bavari ka paralajmëruar se fundi i luftës në Ukrainë nuk...

Bilanci tragjik nga sulmi rus në qendrën tregtare në Ukrainë, 10 viktima, mbi 40 të lënduar

Një sulm me raketa ruse që goditi një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin qendror të Ukrainës, Kremenchuk, ka shkaktuar të paktën...

Lajmet e fundit