Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

TAG

turqia

Kurti pritet në takim nga Erdogan: Turqia mbështet Kosovën në anëtarësimin në NATO dhe KiE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur në takim nga presidenti turk, Recep Tayip Erdogan me të cilin kanë mbajtur edhe një konferencë të...

Mitsotakis i prerë: Nuk i japim dot tanke Ukrainës, kemi mundësi konflikti me Turqinë

Greqia nuk do t'i japë Ukrainës tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, tha kryeministri i vendit të martën, duke argumentuar se Athina tashmë i...

Turqia i thotë “JO” anëtarësimit të Suedisë në NATO: Nëse një ditë ata plotësojnë detyrimet, do të ulemi në bisedime

Turqia nuk do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk përmbush detyrimet sipas memorandumit trepalësh, ka thënë ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu. "Nëse...

Tensione mbi Detin Egje, Athina thotë se avionët luftarakë turq shkelën hapësirën e saj ajrore

Athina zyrtare akuzon Turqinë se ka provokuar rëndë këtë të mërkurë, duke shkelur hapësirën ajrore greke. Mediat raportojnë për plot 95 "incidente ajrore", duke...

Athina i përgjigjet deklaratave të Turqisë: Kërcënimet e vazhdueshme për luftë në ishuj, të papranueshme!

Ministria e Punëve të Jashtme iu përgjigj sot deklaratave të përfaqësuesve të qeverisë turke, të cilët sipas medieve greke, kërcënojnë me luftë nesë ishujt...

Estonia uron me gabime, Turqia shkruan turqisht, Azerbajxhani zgjedh pallatet e Tiranës e Polonia zgjedh Beratin, ja disa urime pikante të Pavarësisë (FOTOT)

Bota mbarë po uron shqiptarët sot për ditën e Pavarësisë. Që herët në mëngjes, ministritë e jashtme të vendeve të ndryshme kanë publikuar në...

Turqia bllokon anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Turqia nuk ka gjasa të nënshkruajë kërkesën e Suedisë për anëtarësimin në NATO, përpara fundit të vitit dhe shanset që kjo të ndodhë edhe...

Finlanda dhe Suedia me sytë nga Turqia e Hungaria, shpresojnë të ratifikojnë sa më shpejt anëtarësimin në NATO

Udhëheqësit e Finlandës dhe Suedisë, kanë shprehur besimin e tyre se Turqia dhe Hungaria do të ratifikojnë aplikimet e tyre për anëtarësim në NATO...

VIDEO/ “Tronditet” Greqia, Erdogan teston raketën “Tayfun”

Raketa e parë balistike me rreze të shkurtër ditën e sotme është testuar nga Turqia. Mësohet se raketa është lëshuar këtë të martë mbi Detin...

Departamenti amerikan i Shtetit reagon menjëherë pas deklaratave kërcënuese të Erdogan ndaj Greqisë

Departamenti Amerikan i Shtetit i është përgjigjur menjëherë deklaratave kërcënuese të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, i cili mblodhi sot Këshillin e Sigurisë kombëtare...

Lajmet e fundit