Tirana
few clouds
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
1kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

TAG

turqi greqi

ERDOGAN përfundon mbledhjen e Këshillit të Sigurisë, del me mesazh TË FORTË për GREQINË dhe SHBA

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Turqisë ka përfunduar pak çaste më parë mbledhjen emergjente me temë kryesore Greqinë. Këshilli i Sigurisë që u mblodh me...

Rriten tensionet: Ankaraja thërret për shpjegime ambasadorin grek pas “militarizimit” të ishujve

Ankaraja ka thirrur për “shpjegime” ambasadorin grek në Turqi, ndërsa tensionet mes dy vendeve kanë arritur një shkallë të re. Sipas gazetës turke “Hurryet”, ambasadori...

OMONIA sulmon mediat shqiptare: Po na acaroni duke bërë propagandën e Turqisë, kujdes…

Në një reagim të pazakontë, organizata e minoritarëve grekë sulmon mediat shqiptare duke u sugjeruar “të kenë kujdes” në raportimin e konfliktit mes Turiqsë...

Erdogan: Miçotaqis për mua nuk ekziston më! I tha amerikanëve “mos i jepni avionë Turqisë”

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Greqisë shkojnë sërish në krizë, ndërsa presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka bërë një deklaratë të fortë drejtuar homologut grek. “Miçotaqis...

“Greqia bëri 22 shkelje të hapësirës ajrore”, Turqia: Iu kundërpërgjigjëm avionëve grekë

Turqia akuzon Greqinë për shkelje të hapësirës së saj ajrore në të paktën 22 raste brenda tre ditëve të fundit, teksa tensionet mes dy...

Greqia merr nën mbrojte 8 ushtarakët e grushtit të shtetit, reagon ashpër Turqia

Turqia ka reaguar ashpër duke pezulluar marrëveshjen e saj të ripranimit të migracionit dypalësh me Greqinë, për shkak se shteti helen vendosi të marrë...

Incident i rëndë, anija turke përplas luftëanijen greke

Një tjetër incident ka ndodhur mes shteteve Turqi-Greqi, pasi dy anijet turke dhe greke janë përplasur në ujërat kufitare mes dy vendeve. ...

‘Nuk negociojmë asnjë centimetër të vendit tonë’, Tsipras shfaqet i vendosur: Dimë si ta mbrojmë Greqinë

Pas ‘ngacmimit’ të djeshëm nga ana e Turqisë, ku dy avionë luftarakë turq shoqëruan atë të kryeministrit grek Tsipras, ky i fundit i ka...

ALARMANTE: Dy avionë luftarakë turq i ‘sulen’ helikopterit me kryeministrin grek Tsipras

Helikopteri me të cilin po udhëtonte kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras, raportohet se është provokuar nga dy avionë luftarakë turq. Ngjarja...

Lajmet e fundit