Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
Mër
22 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

TAG

The Economist

The Economist: Shqipëria, “demokraci me probleme”, bën hapa para në indeksin e Demokracisë në 2022, lë pas Serbinë

Ndryshe nga sa krijohet perceptimi brenda vendit, në sytë e ndërkombëtarëve dhe atyre që merren me sondazhet, Shqipëria paraqitet mirë në nivelin e demokracisë...

Ramës “s’i del e keqja” me Evropën: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, më i gjatë se Lufta e Trojës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e karakterizoi si të ashpër pritjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin në BE. Duke folur në...

Prestigjiozja “The Economist” artikull për transformimin e Piramidës: “Kur të rihapet do ketë hyrë në epokën digjitale”

Prestigjiozja britanike "The Economist" i ka kushtuar një artikull transformimit të Piramidës, e cila po shnderrohet në një hapësirë kushtuar teknologjise digjitale. Kryetari i Bashkisë...

“The Economist” ARTIKULL për bazën ajrore në Kuçovë: Shqipëria do të bëhet “syri i NATO-s në rajon”

Prestigjozja britanike “The Economist” ka shkruar një artikull ditën e sotme për bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë. Media britanike thotë se...

‘The Economist’: S’ka ndryshim kufijsh në Kosovë. Pse do dështojë plani i Thaçit dhe Vuçiç

Prestigjozja britanike “The Economist” i ka kushtuar një artikull çështjes së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. “The Economist”,...

ALARMI i ‘The Economist’: Kartelet e drogës kanë fituar edhe në Shqipëri

Prestigjozja ‘The Economist’, ka bërë një konstatim që lidhet me pushtetin e jashtëzakonshëm që kanë fituar kartelet e drogës në të gjithë botën. ...

Këmbimi i territorit në Ballkan ose ‘hapja e dyerve të ferrit’, ANALIZA e The Economist

Nëse Kosova  dhe Serbia këmbejnë parcela toke, procesi nuk mbaron aty. Dhjetë vite më parë Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia. Shqiptarët, të...

Shifrat alarmante, The Economist: Rritet përqindja e prurjeve të kokainës në Britani, po vdesin njerëz

Sipas një artikulli të “The Economist” mësohet se në ishullin Britanik, kohët e fundit është rritur ndjeshëm përqindja e prurjeve të kokainës dhe një...

“Ftesa nga BE brenda vitit”. The Economist: PS-LSI, në pushtet pas zgjedhjeve

Revista prestigjoze “The Economist” komenton me tone optimiste situatën ekonomike në Shqipëri. Në raportin periodik për tremujorin e parë të vitit, “Intellicence unit”, njësia...

The Economist: Problemi i kanabisit në Shqipëri është duke u përkeqësuar

Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull problemit të kanabisit në vendin tonë. Në artikull theksohet fakti se policia është duke shkatërruar me...

Lajmet e fundit