Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

TAG

teknologji

Studentja shqiptare e dyta në botë për teknologji, miliarderi Bill Gates i bën dhuratën e veçantë

Studentja shqiptare Xhulia Kurti është renditur e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021. Në fazën finale...

Inxhinierët thonë se kanë arritur të krijojnë karburant nga ajri dhe drita e diellit

Një grup shkencëtarësh dhe inxhinierësh thonë se kanë arritur të realizojnë një sistem të ri që bën të mundur krijimin e karburantit nga ajri...

Krijohet mikroçipi fluturues më i vogël në botë, mund të gjurmojë sëmundjet në ajër

Një mikroçip me madhësinë e një kokërre rëre është struktura më e vogël fluturuese e krijuar nga njeriu, sipas zhvilluesve të saj, të cilët...

Arritja e madhe shkencore: Makineria transmeton dhe përkthen mendimet nga truri në kompjuter

Për herë të parë, shkencëtarët kanë arritur të ndërtojnë një pajisje që e konverton shkrimin e menduar në tekst në një kompjuter. Sistemi i zhvilluar...

Prezantohen smartfonët e rinj Galaxy nga Samsung: S20, Plus dhe Ultra

Gjiganti i teknologjisë Samsung ka prezantuar sot modelet e reja të linjës së telefonave smart Galaxy. Galaxy S20, Galaxy S20 Plus...

RISI TEKNOLOGJIKE/ Automjetet pa shofer, sot prova në rrugë

Automjetet pa shofer, që mund të përdoren për të siguruar transport, do të testohen në publik ditën e sotme. Firma e...

Samsungu i ri do quhet “Galaxy S20”, dalin pamjet dhe detajet e reja (FOTO)

Ka mbetur edhe më pak se një muaj nga prezantimi i smartfonit të ri “Galaxy” nga Samsung dhe mesa duket një nga modelet do...

Ky smartfon mban 50 ditë bateri!

Një smartfon i ri i prodhuar nga kompania “Avenir Telecom” pretendon se me një karrikim të vetëm mund të shkojë deri në 50 ditë....

Dështon keq prezantimi i makinës “blindato” të Elon Musk, i thyhen xhamat gjatë provës në skenë (Video)

Elon Musk ka prezantuar sot makinë e re elektrike të kompanisë të quajtur Cybertruck. Makina, që në pajme ngjan si një...

Google thotë se ka arritur supremacinë kuantike

Google thotë se kompjuteri i tyre i avancuar ka arritur “supremacinë kuantike” për herë të parë, duke tejkaluar performancën e pajisjeve konvencionale. ...

Lajmet e fundit