Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

TAG

teknologji

Shpiket pajisja që mundëson puthjen në distancë

Një kompani teknologjie në Kinë ka gjetur një zgjidhje të çuditshme për lidhjet në distancë. Nëse ju ka marrë malli për të dashurën apo të...

Studimi: Inteligjenca artificiale do të gjenerojë të ardhura prej 246 miliardë dollarësh në vendet e Mesdheut deri në 2030

Vendet e Mesdheut do të gjenerojnë të ardhura prej 246 miliardë dollarësh deri në vitin 2030 duke shfrytëzuar inteligjencën artificiale, sipas një studimi me...

Fermerët mendojnë se teknologjia është kyçe për produktivitet e qendrueshmëri, por duhet mbështetje nga qeveria

Fermerët kanë nevojë për mbështetjen e qeverisë për një përdorim më të gjerë të mjeteve digjitale, teksa bujqësia në Evropë dhe Afrikë përballen me...

iPhone 1 i pahapur nga kutia shitet në ankand me çmimin marramendës

Të gjithë me shumë gjasa jemi mësuar të paguajmë çmime të larta për një iPhone të ri me kalimin e viteve, por e keni...

Sony: Njerëzit nuk po luajnë me Play Station 5, kanë zgjedhur të dalin jashtë

Gjiganti japonez i teknologjisë, Sony thotë se pajisjet e video-lojërave “Play Station 5” nuk po përdoren aq sa ishte parashikuar pasi njerëzit kanë zgjedhur...

Lançohet platforma e parë lokale e startup-eve Digital Tirana!

Digital Tirana (https://digitaltirana.al) është platforma më e re online e Bashkisë Tiranë. Kjo platformë sjell së bashku një sërë elementësh të sektorëve privatë dhe...

Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar nga COVID-19, viti 2022 do të jetë viti kur bota do të...

Teknologji në tjetër nivel, autobusët me drejtim automatik nisën testimin në Kinë

Kina ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm në përdorimin e teknologjive automatike të drejtimit në automjetet komerciale. Vendi ka nisur provat komerciale të 3 autobusëve...

E dyta në botë për teknologji, Rama prezanton studenten shqiptare: Me 2 dhjetor do jetë para qeverisë gjermane për…

Kryeministri Edi Rama në një video prezanton 20-vjeçaren durrasake, e cila është renditur e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja...

Studentja shqiptare e dyta në botë për teknologji, miliarderi Bill Gates i bën dhuratën e veçantë

Studentja shqiptare Xhulia Kurti është renditur e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021. Në fazën finale...

Lajmet e fundit