Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
2.6kmh
75 %
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

TAG

talebanet

Ofruan deri në 3 milionë dollarë për “kokën” e tij, vritet në Afganistan udhëheqësi i lartë i talebanëve

Një udhëheqës i lartë, njëherësh themelues i talebanëve pakistanezë u vra të dielën mbrëma në një sulm të organizuar kundër tij. Talibanët e Pakistanit, të...

Si rrallë herë, lideri i talebanëve shfaqet në publik për Fitër Bajramin: Urime për sigurinë dhe lirinë që kemi fituar!

Udhëheqësi suprem i Afganistanit, Haibatullah Akhunzada, u shfaqnë publik për herë të dytë që nga marrja e kontrollit nga talebanët në vitin 2016 për...

Talebanët ndalojnë transmetimin e programeve të huaja në Afganistan

Talibanët i kanë ndaluar transmetimin e edicioneve të lajmeve të BBC-së dhe Zërit të Amerikës (VOA) në mediat afgane, në një kufizim të mëtejshëm...

Talebanët ndalojnë vajzat të shkojnë në shkollë pas klasës së gjashtë

Në Afganistan, nxënëset e shkollës përtej klasës së gjashtë u larguan nga klasat e tyre të mërkurën pas një vendimi të qeverisë së udhëhequr...

OKB: Talibanët synojnë përjashtimin e grave dhe vajzave nga jeta publike

Liderët talibanë po tentojnë që të institucionalizojnë diskriminimin gjinor në shkallë të gjerë e sistematik dhe dhunën kundër grave dhe vajzave afgane, paralajmëruan ekspertët...

Udhëheqësi suprem i talebanëve shfaqet papritur në publik, ky është njeriu që komandon “luftëtarët” që morën nën kontroll Afganistanin

Udhëheqësi i izoluar i talibanëve në Afganistan bëri një paraqitje të rrallë publike më 30 tetor. Ai vizitoi një shkollë fetare në qytetin e Kandaharit. Udhëheqësi...

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda...

Afganistani përgatitet për një tjetër luftë, talebanët kërcënohen nga Shteti Islamik – Khorasan (IS-K)

Kur ushtarët e fundit amerikanë u larguan nga Afganistani më 31 gusht, talibanët shpallën fundin triumfal të luftës dydekadëshe në këtë vend. Qeveria afgane e...

Rregullat absurde të talebanëve, u ndalojnë berberëve të shkurtojnë mjekrën e klientëve: Do përballeni me pasoja, po shkelni islamin

Talibanët u kanë ndaluar parukierëve në provincën Helmand të Afganistanit të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën, duke thënë se kjo shkel interpretimin e tyre të...

E gjithë bota i kundërshton, por ja cilat janë dy vendet që po i ofrojnë mbështetje qeverisë së talebanëve

Pas marrjes së pushtetit nga talebanët, Afganistani po përballet me një krizë humanitare, pasi qytetarët afganë po shesin sendet e tyre të çmuara për...


Lajmet e fundit