Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

TAG

Tajvan

Konflikti i mundshëm me Kinën, në Tajvan ish-rekrutët ndihen të papërgatitur

Shqetësimet në rritje për manovrat ushtarake gjithnjë e më agresive nga Kina kanë shtyrë Tajvanin të zgjasë periudhën e shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Ish-rekrutët...

Kina vazhdon kërcënimet, kryen sërish manovra ushtarake pranë Tajvanit

Ushtria kineze mbajti stërvitje të përbashkëta të sulmeve luftarake në shkallë të gjëra, duke dërguar avionë luftarakë dhe anije të marinës drejt Tajvanit, thanë...

Frikë për një përplasje me Kinën, Tajvani zgjat shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Tajvani do të zgjasë shërbimin e detyrueshëm ushtarak nga katër muaj në një vit në mes të tensioneve ushtarake në rritje me Kinën. Lajmin e...

Sërish tensione, 71 avionë ushtarakë kinezë shkelin hapësirën ajrore të Tajvanit

71 avion të forcave ajrore kineze, përfshirë avionë luftarakë dhe dronë, hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit në 24 orët...

Sërish tensione, bombarduesit kinezë me aftësi bërthamore shkelin zonën ajrore të Tajvanit

Tetëmbëdhjetë bombardues kinezë me aftësi bërthamore kanë shkelur zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ), Lajmin e ka bërë me dije Tajvani duke...

VIDEO/ Shpërthim i fuqishëm në rafinerinë e naftës në Tajvan

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur rafinerinë e naftës në Dalin, Tavan. Sipas mediave të huaja mësohet se mbrëmjen e kaluar një shpërthim i...

Tërmet i fuqishëm 7.2 rihter në Tajvan, frikë për cunami

Lëkundje të forta tërmeti janë shënuar këtë mëngjes në ishullin e Tajvanit. Sipas informacioneve paraprake, tërmeti ka qenë me magnitudë 7.2 të shkallës rihter, në...

Rritja e tensioneve me Kinën, Tajvani rrëzon një dron të paidentifikuar pranë ishullit

Tajvani thotë se ka rrëzuar një dron civil të paidentifikuar mbi një nga ishujt e tij që shtrihet vetëm disa kilometra larg Kinës kontinentale....

Kina rrethon Tajvanin me avionë dhe anije luftarake

Autoritetet në Tajvan thotë se kanë identifikuar 23 avionë kinezë dhe 8 anije luftarake të ushtrisë kineze gjatë orëve të fundit. Shtatë avionë luftarakë raportohet...

Dy luftëanije amerikane lundrojnë përmes ngushticës së Tajvanit, për herë të parë nga vizita e Pelosit

Dy anije luftarake amerikane po kalojnë nëpër ngushticën e Tajvanit, ka bërë me dije Marina amerikane. Ky është operacioni i parë i tillë që ndodh...

Lajmet e fundit