Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

suedia

Shqipëria i jep “ok” anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO! Deputetët “PRO” edhe për masakrën e Serbrenicës

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar me shumicë votash ratifikimin e protokolleve për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në Aleancën ushtarake të NATO-s. Ky proces...

30 deputetë socialistë kërkesë Kuvendit, duan “procedurë të përshpejtuar” për protokollet e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

Tridhjetë deputetë socialistë i kanë dërguar kërkesë Kuvendit dhe kërkojnë futjen për votim me "procedurë të përshpejtuar" të protokolleve për anëtarësimin e Finlandës dhe...

Cilët janë “terroristët” që Turqia kërkon nga Suedia dhe Finlanda?

NATO ka nisur zyrtarisht procesin për të futur Suedinë dhe Finlandën në aleancën e saj ushtarake. Por një kusht kyç për Turqinë anëtare të...

Finlanda dhe Suedia nënshkruajnë protokollin historik të anëtarësimit në NATO

Të 30 vendet anëtare të NATO-s kanë nënshkruar protokollet e pranimit për Finlandën dhe Suedinë, duke dërguar ofertat e anëtarësimit të dy vendeve nordike...

“Drita jeshile” për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, Biden falenderon Erdogan: Po bëni një punë të shkëlqyer

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka falënderuar homologun turk Rexhep Tajip Erdogan, pasi ai ra dakord për të lejuar Finlandën dhe Suedinë të anëtarësohen...

“Ne nuk do të mbyllim sytë”, Rusia paralajmëron se zgjerimi i NATO-s do të ketë efekt destabilizues në botë

Zëvendës ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov, u shpreh se zgjerimi i NATO-s me anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës, do të ketë efekt...

NATO fton zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë t’i bashkohen Aleancës, nordikët “një hap larg” anëtarësimit

Aleanca e Atlantikut të Veriut zyrtarizon ftesën këtë të mërkurë për Suedinë dhe Finlandën për t'u bashkuar me aleancën ushtarake, një zgjerim historik i...

“Samiti i NATO-s historik”, Berisha: Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës me rëndësi strategjike, gadishulli skandinav më i sigurtë nga rreziku rus

Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson historik samitin e NATO-s në Madrid. Ai shkruan në një postim në “Facebook”, se Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me...

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag, tha se Turqia do t’i rinisë Suedisë dhe Finlandës kërkesat për ekstradim të individëve që i konsideron terroristë,...

Turqia zhbllokoi anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, reagon Presidenti Meta

Presidenti Ilir Meta përshëndet vendimin e Turqisë për të zhbllokuar procesin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Dy vendet nordike kërkuan të...

Lajmet e fundit