Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

TAG

suedi

Rusia KUNDËR, ministrja e Finlandës: Ka shumë gjasa t’i bashkohemi NATO-s

Ministrja finlandeze për Evropën, Tytti Tuppurainen, deklaroi se ka një shumicë të madhe njerëzish në Finlandë që e mbështesin anëtarësimin e vendit në NATO. Në...

Zyrtari britanik: Mbështesim anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se Mbretëria e Bashkuar do të mbështesë Suedinë dhe Finlandën në një ofertë për anëtarësim në NATO. “Suedia dhe...

Mashtroi një person dhe i mori 136 mijë euro, ekstradohet nga Suedia drejt vendit tonë 36-vjeçari (EMRI)

Një 36-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar ka rënë në prangat e policisë së Suedisë dhe është ekstraduar drejt vendit tonë. Bëhet me dije se...

Katër avionë luftarakë rusë shkelin hapësirën ajrore të Suedisë, reagon menjëherë Ministri i Mbrojtjes

Forcat e Armatosura të Suedisë deklaruan se 4 avionë luftarakë rusë hynë për pak kohë në territorin suedez mbi Detin Baltik mbrëmjen e sotme. Dy...

Pushtimi nga Rusia, Franca dhe Suedia i ofrojnë ndihmë Ukrainës

Ukraina ndodhet në ditën e dytë të pushtimit nga Rusia dhe forcat ushtarake ukrainase po bëjnë gjithçka për të mbrojtur atdheun e tyre. Presidenti francez...

Nën kërcënimin e thikës iu grabitën kompjuterat nxënësve, policia në kërkim të autorëve

Policia në Suedi po heton, pasi dy persona vodhën kompjuterët e nxënësve gjatë mësimit, nën kërcënimin e thikës. Sipas zyrtarëve, dy të dyshuar të maskuar...

Policia suedeze në kërkim të dronit që fluturoi mbi centralin bërthamor Forsmark

Policia suedeze ka vendosur patrulla dhe helikopterë në centralin bërthamor Forsmark në kërkim të një droni të madh, i cili ishte parë të fluturonte...

Suedia ndjek penalisht një grua që rekrutoi djalin e saj në Siri

Një grua 49-vjeçare nga Suedia, është akuzuar për krime lufte dhe shkelje të ligjit ndërkombëtar, pasi dyshohet se kishte marrë djalin e saj për...

U quajt “HERO” nga mediet në Suedi, ndërron jetë shqiptari që shpëtoi fqinjin nga flakët

Kelman Qibini shqiptari nga Tepelena i cili u quajt hero në Suedi, ka humbur jetën nga një sëmundje e rëndë. Ai u bë i...

“Jemi normalja e re”, Suedia zgjedh ministren e parë transgjinore për shkollat fillore dhe të mesme

Ministrja e re suedeze e shkollave fillore dhe të mesme, Lina Axelsson Kihlblom, të martën u bë personi i parë transgjinor që u bë...


Lajmet e fundit