Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

suedi

Vijon misteri, suedezët gjejnë një rrjedhje të katërt gazi në tubacionin e Nord Stream

Informacioni për një rrjedhje të katërt në tubacionin e gazit natyror Nord Stream u raportuan mëngjesin e sotëm nga media suedeze. Një zëdhënës i rojes...

Zgjedhjet në Suedi, Gjiknuri dhe Denaj shpërndajnë fletëpalosje për SDP-në: Ndihmojmë tre kandidatët me origjinë shqiptare

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri dhe deputetja Anila Denaj kanë ndjekur nga afër fushatën për zgjedhjet parlamentare dhe vendore në Suedi. Gjiknuri...

Me shumicë votash, Senati amerikan miraton anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë

Senatorët amerikanë me shumicë votash miratuan pro për anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Ky votim historik synon forcimin e bllokut të mbrojtjes së...

Turqia këmbëngul në kushtet e saj lidhur me anëtarësimin e Suedisë në NATO

Në këmbim të mbështetjes së Turqisë për anëtarësimin e Suedisë në NATO, zyrtarët në Ankara kanë kërkuar që Stokholmi të dorëzojë ose censurojë gazetarë,...

Suedia do t’i dërgojë sisteme raketore Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar do të dërgojnë sisteme raketore në Ukrainë. Por së fundmi edhe Suedia ka deklaruar se do...

Turqia u vë KUSHTE Finalandës dhe Suedisë për mbështetjen e anëtarësimit në NATO

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, deklaroi të martën se Finlanda dhe Suedia duhet t’i ndryshojnë ligjet e tyre nëse është e nevojshme, për...

Aplikuan për anëtarësim në NAO, Turqia kërkon hapa konkretë nga Suedia dhe Finlanda

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu ka thënë se Suedia dhe Finlanda duhet të ndërmarrin tani “hapa konkretë” për të zbutur shqetësimet e vendit...

Turqia kundër anëtarësimit në NATO, delegacioni i Finlandës dhe Suedisë niset drejt Ankarasë

Ministria e Jashtme e Turqisë ka konfirmuar se zyrtarët turq do të takohen me delegacionet suedeze dhe finlandeze nesër në Ankara. Ministri i Jashtëm i...

Joe Biden pret sot në Washington liderët e Finlandës dhe Suedisë, çfarë do të diskutojnë

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të presë liderët e Finlandës dhe Suedisë për të folur për mundësinë e anëtarësimit në NATO. Kreu i Shtëpisë së...

ZYRTARE/ Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO, ministrja: Brenda një viti do të jemi anëtarë

Zyrtarisht Suedia ditën e sotme ka aplikuar për anëtarësimin në NATO. Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde nënshkroi këtë mëngjes një aplikim që deklaronte...

Lajmet e fundit