Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

TAG

studimi

Aeroporti në jug, jepen 30 milion lekë për studimin e fizibilitetit

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës ka marrë autorizimin e Këshillit të Ministrave për të kryer procedurën e prokurimit publik për realizimin e studimit të...

Femrat flenë më gjatë se meshkujt, por kush është populli më gjumash në botë?

Sipas një studimi të ri femrat flenë më shumë se meshkujt ndërsa japonezët janë njerëzit që flenë më pak gjumë nga të gjithë. ...

Studimi, astronomët thonë se në Pluton mund të ketë oqean

Astronomët të cilët po hulumtojnë planetin misterioz Pluton thonë se nën sipërfaqen e ngrirë të këtij planeti gjendet një oqean. Astronomët...

“Kënga e Rexhës…”, dyshime se Rexha nuk u mbyt nga kali por u vra nga një pjesëtar i familjes

Kënga e Rexhës, ndër më të njohurat dhe më të kënduarat për rreth 100 vjet në Kosovë dhe veri të Shqipërisë, mund të ketë...

Studim: Në 2050 shifër alarmante për të verbërit, këshilla për ata që punojnë para kompjuterit

Deklarata është bërë nga Brien Holden, studiues në institutin “Brien Holden Vision”, në Sidnej të Australisë. Ai shpjegon se ky problem te njerëzit do...

Studimi i tekstit / Zbulohet se kush është më i dhunshëm, Bibla apo Kurani

Në një analizë për të gjetur nëse Kurani është më i dhunshëm se Bibla, ka rezultuar se vrasjet dhe shkatërrimi ndodhin më shpesh në...

Kjo është mosha ideale për të mësuar një gjuhë të dytë

Nëse dëshironi të mësoni një gjuhë të dytë, a duhet të filloni para një moshe të caktuar? Shumë besojnë se fëmijët e kanë më...

Studimi / Pse fëmijët bëhen të dhunshëm

Videolojërat e dhunshme rezultojnë që fëmijët në moshën e rritur të bëhen dukshëm më agresivë, tregon një studim i ri. U konstatua...

Lajmet e fundit