Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

TAG

studimi

Studimi i fundit: COVID-19 rrit mundësinë për diabet

Studiuesit kanë zbuluar se COVID-19 mund të ndikojë negativisht në organin që prodhon insulinë, duke i vënë disa pacientë më në rrezik për t’u...

Ka një ndikim të drejtpërdrejtë mes llojit të ushqimit dhe shëndetit mendor te fëmijët: Ja cilat ushqime ndikojnë pozitivisht dhe cilat negativisht

Sipas një studimi të bërë në Britaninë e madhe dhe të botuara në revistën BMJ Nutrition Prevention & Health ka një lidhje të drejtpërdrejtë...

Studimi i Akademisë së Shkencave: 73% e shqiptarëve janë imunizuar nga Covid, moshat mbi 60 vjeç të bëjnë dozën e 3-të, vaksinë dhe për...

73.3% e popullsisë shqiptare është imunizuar nga Covid-19. Në këtë përfundim ka arritur Akademia e Shkencave të Shqipërisë pas një studimi që ka nisur...

Studimi: Fëmijët e lindur gjatë pandemisë kanë koeficient inteligjence më të ulët

Sipas një studimi, fëmijët që kanë lindur gjatë pandemisë së koronavirusit kanë rënie të ndjeshme në performancën verbale, motorike dhe atë të përgjithshme njohëse...

Studimi i fundit britanik: COVID-19 ka lënë probleme edhe te të rinjtë që u infektuan

Një studim i fundit i shkencëtarëve britanikë ka treguar se koronavirusi ka lënë probleme te 50% e pacientëve që u infektuan dhe u shtruan...

“Zhurma” për virusin Delta, epidemiologu jep lajmin e MIRË: Kush e kaluar Covid-19 ose është vaksinuar, ka krijuar imunitet ndaj varianteve të reja

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, thotë se të gjithë personat që e kanë kaluar covid-19 ose janë vaksinuar, kanë krijuar imunitet. Ai publikon studimin e...

Studimi: Çfarë ndodh nëse dikush merr dozën e parë nga Pfizer dhe më pas nga AstraZeneca

Studiuesit britanik kanë analizuar se çfarë ndodh nëse një qytetar vaksinohet me dozën e  parë të Pfizer dhe më pas me dozë të AstraZeneca. Studimi...

STUDIMI: Vaksina Pfizer dhe AstraZeneca krijojnë përgjigje të forta imunitare në moshën mbi 80 vjeç

Një studim i ri ka zbuluar që të dy vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca kundër Covid-19 krijojnë një përgjigje të fortë të sitemit imunitar të...

Brataj publikon STUDIMIN më të ri: Antitrupat bllokojnë Covid-19 dhe mutacionet e tij

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka publikuar në rrjetet sociale, një studim të ri në lidhje me sistemin imunitar ndaj koronavirusit. Brataj citon studimin...

Studimi TRONDITËS, pacientët me këtë sëmundje kanë 9 herë më shumë mundësi të vdesin nga Covidi

Sipas një studimi, pacientët e infektuar nga Covid-19, të cilët kanë probleme me mishrat e dhëmbëve kanë 9 herë më shumë gjasa të vdesin....

Lajmet e fundit