Tirana
broken clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
87 %
0.5kmh
78 %
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
9 °
E shtunë, 28 Janar, 2023

TAG

studimi

Studimi: Të infektuarit me Omicron kanë më pak gjasa që të shtrohen në spital

Të dhënat e një studimi paraprak në Shtetet e Bashkuara tregojnë për një rrezik më të ulët të shtrimit në spitale dhe vdekjes nga...

Studimi: Doza e katërt mund të pesëfishojë antitrupat kundër COVID-19

Doza e dytë përforcuese apo doza e katërt e vaksinës kundër COVID-19, sipas një studimi të bërë në Izraerl, mund ta pesëfishojë numrin e...

Studimi: Në Shqipëri, 70% e personave të papunë janë me diploma universiteti

Një studim i Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) thotë se papunësia në Shqipëri është tipar i njerëzve të shkolluar ndryshe nga vendet e tjera...

Nëse keni këto pesë simptoma të variantit Omicron, duhet të testoheni për COVID-19

Varianti Omicron ka sjellë një rritje të ndjeshme ë numrit ditor të rasteve të raportuara me coronavirus në të gjithë botën. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se...

Studimi i fundit: Varianti “Omicron” i COVID-it është më i lehtë, por më ngjitës se Delta

Të dhënat fillestare të dy studimeve të reja në Birtani tregojnë se infektimi me variantin Omicron të koronavirusit mund të kalohet më lehtë sesa...

Studimi i fundit: Njerëzit që kanë kaluar COVID-in mund të mos kenë mbrojtje ndaj Omicron-it

Shkencëtarët nga Afrika e Jugut po paralajmërojnë se ri-infeksionet mes njerëzve që tashmë kanë kaluar COVID-19 duket se kanë më shumë gjasa të jenë...

Studimi i ri: Më shumë shpresë për të sëmurët, trajtimi me imunoterapi mund të heqë tumoret

Shkencëtarët kanë zbuluar një trajtim të ri të kancerit që mund të heqë tumoret te pacientët e sëmurë. Sipas studiuesve të Institutit të Kërkimeve të...

Studimi: Alzheimeri mund të zbulohet te njerëzit e shëndetshëm para fillimit të simptomave

Sipas një studimi, Alzheimeri është i dallueshëm te njerëzit e shëndetshëm vite para se të fillojnë të shfaqin simptoma. Studiuesit e Universitetit të Glasgow, thonë...

Studimi: Pacientët e infektuar me shëndet të dobët oral kanë më shumë gjasa të sëmuren rëndë

Studiuesit egjiptianë zbuluan se njerëzit me shëndet të dobët oral kanë më shumë gjasa të vuajnë nga simptoma të rënda nëse infektohen. Ky është i...

Paralajmërimi i studiuesve: Këto kimikate në lodrat e foshnjave kërcënojnë zhvillimin e trurit, duhet të eliminohen

Sipas një studimi të ri, të botuar në revistën Environmental Health, kimikatet toksike të gjetura në lodrat plastike dhe pajisjet elektronike mund të dëmtojnë...

Lajmet e fundit