Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

TAG

studimi

Linja hekurudhore Durrës-Prishtinë, hapet tenderi për studimin e fizibilitetit

Durrësi dhe Prishtina do lidhen me një linjë hekurudhore. Të paktën ky është synimi i një studimi që ka kërkuar Hekurudha Shqiptare përmes një...

Studimi: Konsumi i rregullt i kafesë dhe çajit të nxehtë rrit rrezikun për kancerin e ezofagut

Njerëzit që pinë rregullisht kafe ose çaj të nxehtë mund të kenë rrezik të shtuar të zhvillimit të kancerit të fytit pasi konsumimi i...

Studimi: Fëmijët që jetojnë pranë zonave ku nxirret naftë dhe gaz me metodën “Fracking”, kanë më shumë gjasa të preken nga leuçemia

Një studim i kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zbulon se fëmijët e vegjël që jetojnë pranë zonave ku nxirret nafta dhe gazi...

Uji i shiut konsiderohet toksik në të gjithë botën, nuk është më i sigurtë për konsum

Shkencëtarët thonë se uji i shiut nuk është më i sigurtë për konsum për shkak të niveleve të “kimikateve të përhershme” dhe tashmë konsiderohet...

Disbalancë kimike? Studimi i ri thotë se depresioni mund të mos shkaktohet nga niveli i ulët i serotoninës

Për vite të tëra studimet na kanë bindur se depresioni shkaktohet nga një disbalancë kimike në tru, apo çekuilibrimi i kimikatit të serotoninës, të...

Studimi: Shqipëria vendi më i PASIGURT në Europë pas Britanisë, ka 164 hajdutë për 100 mijë banorë (Renditja)

Një studim i ri e nxjerr vendin tonë të parafundit në Europë, përsa i përket një sërë faktorëve si vjedhjet, vrasjet dhe cilësia e...

Covid i gjatë, studimi: Vetëm 1 nga 4 pacientë shërohet plotësisht brenda një viti

Koronavirusi i gjatë mund të zgjasë deri në një vit, veçanërisht nëse pacienti qëndron i shtruar në spital, thotë një studim i ri. Sipas studimit...

Studimi i fundit: Nuhatja dhe shija mund të humbasin përgjithmonë te ata që infektohen me COVID

Humbja e nuhatjes dhe shijes është një nga karakteristikat e COVID-19, së bashku me kollën dhe temperaturën. Një studim i fundit i kërkuesve shkencorë të...

Studimi: Përdorimi i marijuanës ndikon aftësinë e të menduarit dhe planifikuarit

Një studim i ri ngre alarmin për efektet negative që ka përdorimi i marijuanës në shëndetin mendor. Prej kohësh studime të ndryshme kanë treguar se...

Studimi: Të infektuarit me Omicron kanë më pak gjasa që të shtrohen në spital

Të dhënat e një studimi paraprak në Shtetet e Bashkuara tregojnë për një rrezik më të ulët të shtrimit në spitale dhe vdekjes nga...


Lajmet e fundit