Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
0.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
22 °
E diel, 2 Tetor, 2022

TAG

studim

Studim tronditës, fëmijët shpenzojnë vetëm 7 orë në javë në ambientet e hapura, preferojnë videolojrat

Rezultatet e studimit na thonë që mesatarisht femijët shpenzojnë vetëm 7 orë në javë në vendet e hapura, pjesën më të madhe të kohës...

Del studimi, braktisaj e facebook për disa kohë, ja çfarë ndodh me nivelin e stresit

Një studim i fundit nga Universiteti i Queensland në Australi,  tregon se braktisja e facebook për një kohë të caktuar ul nivelin e stresit....

DEL STUDIMI/ Mësoni nga se varet zgjuarsia e fëmijëve e si mund ta rrisni atë

Vetëm 50 % e inteligjencës së fëmijëve është e trashëguar nga faktori gjenetik, pjesa tjetër i detyrohet mjedist ku fëmija rritet, arsimimit , shoqërisë...

Studim: Studentët shqiptarë nën presion nga korrupsioni, ‘Aleksandër Xhuvani’ normën më të lartë

Një studim i kryer nga OJQ-ja “Qëndresa Qytetare” zbuloi se korrupsioni është i pranishëm në arsimin e lartë në nivele shqetësuese dhe se shumë...

Publikimi i besimit fetar të deputetëve në Kuvend u kritikua nga ish-ministri socialist, ISP i përgjigjet me këtë studim amerikan

Ditën e djeshme Instituti i Studimeve Politike publikoi një raport mbi përkatësinë fetare të 140 deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.   ...

Harta me popujt që vuajnë më shumë nga pagjumësia, ku renditet Shqipëria

Pagjumësia është një problem serioz, por siç konstatohet nga harta e pagjumësisë e krijuar nga kompania ‘Hillarys’ me bazë në Angli, Shqiptarët nuk e...

Habit studimi, njerëzit hedhin “poshtë” miqtë për pica: Ja çfarë iu bëjnë

Një studim i rastit nga MIT ka treguar se njerëzit preferojnë pica më shumë se miqtë e tyre.  "Unë do tregohem...

Lajmet e fundit