Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

TAG

studim

Studimi jep paralajmërimin e FORTË për ata që përdorin shpesh paracetamol

Njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut dhe që marrin vazhdimisht paracetamol, mund të jenë duke i shtuar vetes rrezikun e atakut...

Studimi: Omicron shumë infektues, por më pak i ashpër

Tani ka besim të lartë se Omicron është relativisht i butë për shumicën e të rriturve, thotë Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së...

Studimi: Ftohja e zakonshme mund të sigurojë mbrojtje nga Covid-19

Imuniteti natyral kundër një ftohjeje të zakonshme mund të ofrojë njëfarë mbrojtjeje edhe kundër Covid-19, sugjeron një studim i huaj. Studimi i botuar në revistën...

Rreziku nga sulmet kibernetike, Peleshi: Qeveria do të subvencionojë studimet në këtë fushë, bonuse për specialistët e mbrojtjes kibernetike në shtet

Siguria kibernetike po bëhet cdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si...

E thotë studimi: Suedia është “eksportuese neto” e koronavirusit

Qasja e butë e Suedisë ndaj pandemisë së koronavirusit, ka ndihmuar në përhapje të infektimeve edhe në shtetet tjera, është thënë në një studim...

Pornografi, alkool, duhan dhe dhunë në familje, COVID-19 ka nxjerrë më të keqen e njerëzimit

Prej afro dy vitesh “bota” është nën kthetrat e pandemisë. Karantina, vetëizolimi, maska dhe dezinfektantët janë bërë tashmë pjesë e jetës tonë, çfarë na...

Studim i ri me lajm të mirë: Të gjithë personat që kanë kaluar Covid-19 janë të mbrojtur për 11 muaj

Një studim i zhvilluar në laboratorin e viriologjisë së Insitutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Romë tregon se të gjithë ata persona të cilët...

Studimi i fundit në Turqi: Vaksina kineze “Sinovac” krijon imunitet te 97% e të vaksinuarve

Një studim i fundit i kryer në Turqi ka dalë në përfundimin se vaksina kineze “Sinovac” krijon mbrojtje ndaj koronavirusit te 97% e personave...

Shkencëtarët paralajmërojnë: Imunizimi duhet të bëhet me ritme të shpejta, në të kundërt do na duhen vaksina të reja

Një studim i fundit i virologëve, epidemiologëve dhe eskpertëve të shëndetsisë ka dalë në përfundimin se botës do t’i duhen vaksina të reja brenda...

Studimi i fundit gjerman: Ja cilët janë ‘fajtorët’ për disa raste të rënda të COVID-19

Një studim i fundit gjerman ka treguar se gjenet e trashëguara nga paraardhësit e Neandertalit mund të përfshihen në disa raste të sëmundjes së...

Lajmet e fundit