Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

TAG

srebrenice

Për herë të parë / Hollanda kërkon ndjesë për rolin e paqeruajtësve të saj në gjenocidin e Srebrenicës

Hollanda ka kërkuar për herë të parë ndjesë për rolin e trupave të saj paqeruajtëse në gjenocidin e Srebrenicës, ku si sot 27 vite...

27 vjet nga masakra e Srebrenicës, Meta: Urrejtja nuk duhet të gjejë më vend në shoqërinë tonë, duhet të marrë dënimin e merituar

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar në 27-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës. Përmes një postimi në “Facebook”, Meta shpreh nderim për viktimat e shumta,...

Borrell dhe Varhelyi: Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit të Lartë...

“Identifikohen me kriminelët”, Albin Kurti: Kush mohon genocidin e Srebrenicës, e mban gjallë ëndrrën e përsëritjes së krimit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar sot se miratimi i Rezolutës për Srebrenicën në Kuvendin e Kosovës, ishte detyrë e tyre ndaj drejtësisë...

Kosova miratoi Rezolutën për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë, Vuçiç: Ka qenë e pritshme, le të vazhdojnë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se ka qenë e pritshme që Kuvendi i Kosovës të miratojë rezolutën, e cila dënon gjenocidin në Srebrenicë,...

Media e njohur europiane ‘bën për ujë të ftohtë’ akademinë ‘Nobel’: Çmimi për Handken, shuplakë në fytyrë për ata që kanë humbur gjithçka në...

Peter Handke njihet si mbështetës i ish-Jugosllavisë millosheviçiane, e cila shkaktoi 4 luftëra, me pasojë vdekjen e 250 mijë njerëzve. Ai mori pjesë...

Kush është Radovan Karaxhiç, ‘Kasapi i Bosnjes’ që u dënua me burgim të përjetshëm për krime lufte

Ish-lideri serb Radovan Karaxhiç është dënuar për vrasje dhe krime lufte me burgim të përjetëshëm.   Karaxhiç ishte dënuar me 40...

Lajmet e fundit