Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

TAG

Skoci

Ideja e pavarësisë së Skocisë fiton sërish terren pas Brexit, May: Nuk pranojmë një referendum të dytë

Kryeministrja britanike, Theresa May kundërshtoi idenë e një referendumi të ri për pavarësinë e Skocisë, edhe pse kjo ide po fiton terren, sipas një...

Skocia paraqet planin për të qëndruar në tregun e përbashkët pas “Brexit”

Kryeministri skocez, Nicola Sturgeon paraqiti sot planin e tij ndërsa Skocia që votoi për të qëndruar në Bashkimin Evropian të mbetet një anëtare në...

Përdhunohet 14-vjeçarja pasi del nga dyqani

Një 14 vjeçare është abuzuar seksualisht nga një blerës, pasi ajo po dilte nga dyqani. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Skoci,...

Djali i aristokratit kapet duke transportuar kokainë me vlerë 3 milion euro

Një djalë nga Skocia, i biri i një prej aristokratëve më të njohur në vend, është arrestuar nga policia keniane duke transportuar kokainë me...

Flamuri shqiptar ndër pesë më të vjetrit në botë

Flamuri shqiptar konsiderohet si ndër më të vjetrit në botë që përdoren nga shtete ekzistuese. Sipas faqes amerikane “Patriot Wood”, flamuri kuq e zi...

Kryeministri i Spanjës i mbyll derën Skocisë: Nëse Mbretëria e Bashkuar largohet, iu merr me vete

Frika nga shkëputja e Kalatonjës dhe situata aspak e favorshme politike në Spanjë, e kanë detyruar kryeministrin ende në detyrë Mariano Rajoy të jetë...

“Britania që votuam për të qëndruar nuk ekziston më”, skocezët përgatiten për pavarësi

Britania e Madhe (BM) për të cilën Skocia votoi për të ndenjur në vitin 2014 nuk ekziston më, deklaroi sot Nicola Sturgeon, kryeministrja e...

Kisha protestante miraton dhënin e urdhërit për homoseksualët e martuar

Kisha protestante Skoceze votoi të enjten në Edinburg në favor të dhënies së urdhërit për meshkujt dhe femrat të martuara me një person të...

Nacionalistët skocezë gati për iniciativa të reja për pavarësi

Partia Nacionaliste Skoceze (SNP) do të fillojë këtë verë një iniciativë të re për të bindur skocezët të kërkojnë pavarësinë e tyre, njoftoi sot...

Meteori i frikshëm e kthen natën në ditë (Video)

Ka pasur sugjerime se mund të ketë qenë një shpërthim nga ndonjë satelit, por kjo ende nuk është konfirmuar. Astronomët natën...

Lajmet e fundit