Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
3.1kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

TAG

Sigurimi i Shtetit

FOTO/ ULLIRI, STILOGRAFI, SHIGJETARI! Lista me pseudonimet e personave që përgjuan Petro Markon për rreth 40 vite

Një nga personat më të përgjuar nga Sigurimi i Shtetit gjatë sistemit komunist në Shqipëri ka qenë shkrimtari Petro Marko. Sipas dokumentave që janë në...

DOKUMENTET SEKRETE/ Shkrimtari Rudolf Marku tregon si përgjohej nga Sigurimi i Shtetit: Nxënësja 16 vjeçare më akuzoi se dija gjuhë të huaj, një tjetër...

Shkrimtari Rudolf Marku ka treguar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” sesi është përgjuar nga Sigurimi i Shtetit nga viti 1972 deri në vitin...

1 Qershori në komunizëm, kur fëmija shpallej “armik i klasës” se doli në Televizion: Është me përbërje të keqe politike (DOKUMENTI)

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, publikon një dokumet të arkivuar i cili tregon sesi një fëmijë, sipas Sigurimit, kishte depërtuar...

E dhimbshme/ Publikohen LETRAT, si dy vëllezërit u detyruan të propozonin dënimin me VDEKJE për babain e tyre

Publicisti, shkrimtari dhe kreu i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit Agron Tufa publikon dy letra të dy vëllezërve që kanë...

Publikohet dosja ‘’Vatra’’, publicisti shqiptar nxjerr në dritë planet orgurzeza të Ish-Sigurimit të Shtetit (E PLOTË)

Kryeredaktori i gazetës shqiptare në SHBA Dalip Greca njoftoi se ka tërhequr nga Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit dosjen për...

Krimet e diktaturës komuniste, çelen dy ekspozita për viktimat e Lushnjes

Ditën e sotme u mbajt aktiviteti përkujtimor i viktimave të krimeve të diktaturës komuniste në qytetin e Lushnjes. Autoriteti për...

Kush e spiunonte Aleksandër Kondon? Zbulohet dosja super sekrete e Sigurimit të Shtetit

U aksidentua apo e vranë në Nju Jork? Vdekja e legjendës se peshëngritjes shqiptare, Aleksandër Kondo, vijon të jetë e mbuluar me mister, edhe...

Ekskluzive / SKANDALI: Anëtari i KLP-së spiun i SIGURIMIT të SHTETIT me pseudonimin ‘Venusi’ (EMRI-DOKUMENTET)

Vetëm pak javë pas ngritjes së Këshillit të Lartë të Prokurorisë, një prej gjashtë anëtarëve prokurorë rezulton të ketë qenë pjesë e Sigurimit të...

Daut Gumeni: Janë zhdukur regjistrat me emrat e spiunëve dhe pseudonimet, mbetën fakirat

Anëtari i Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, Daut Gumeni, i ftuar në emisionin “Studio e Hapur” në News24, ka folur...

Lajmet e fundit