Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

TAG

shkencetaret

Zbulimi mbreslënës i shkencëtarëve izraelitë, shpresë për të gjithë të paralizuarit

Një zbulim mbresëlënës i një grupi shkencëtarësh izarelitë ka ngjallur shpresat e të gjithë njerëzve që kanë janë të paralizuar. Shkencëtarët...

Alarmante! Shkencëtarët i kanë bërë llogaritë gabim për ngrohjen globale

Parandalimi i ngrohjes globale për të mos u shndërruar në diçka të rrezikshme është bërë edhe më i vështirë pasi një hulumtim i ri...

Nga hapësira vijnë tinguj të çuditshëm, Nasa fillon deshifrimin

Disa tinguj të çuditëshm dhe ende të pa deshifruar janë rregjistruar nga receptorët e NASA-s. Pasi janë dëgjuar nga shkencëtarët e NASA-s është nisur...

Më në fund gjendet kura për shërimin e HIV/AIDS

Shkencëtarët e kanë provuar kurën tek minjtë e infektuar dhe kanë arritur ta shkatërrojnë pothuajse plotësisht virusin.   Ky studim është bërë...

Mes 15 punimeve juria ndërkombëtare zgjedh atë të shqiptarit, shkencëtari nga Durrësi na nderon me çmime

Shkencëtari shqiptar Edor Kabashi është fitues i edicionit të 8-të të Çmimit Ndërkombëtar PG për Mjekësisë. Çmimi u dorëzua dje gjatë një ceremonie të...

Shkencëtarët thonë se dora e njeriut u dizajnua nga “Krijuesi”, ngjallin debat

Një studim i tre shkencëtarëve nga Universiteti Huazhong i Kinës dhe një shkencëtari nga Universiteti i Worçesterit në Angli, ka nxjerrë disa përfundime që...

Ora e apokalipsit qëndron 3 minuta para mesnate

Bota është ende 3 minuta pranë apokalipsit. Shkencëtarët atomikë kanë vendosur të mos i lëvizin akrepat e orës që numëron mbrapsht minutat e fundit...

Shkencëtarët gjejnë “grimca kozmike” në brendësi të Piramidave

Një ekip hulumtuesish nga vende të ndryshme të botës besojnë se me anë të grimcave kozmike të gjendura në brendësi të piramidave do mund...

Lajmet e fundit