Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
50 %
5.1kmh
0 %
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
E hënë, 30 Janar, 2023

TAG

shkence

Binjakët lindin nga embrione të ngrira prej vitit 1992

Dy fëmijë të shëndetshëm kanë lindur nga embrione të ngrira më shumë se 30 vjet më parë, një ngjarje sa emocionuese aq edhe të...

Gruaja i mbijeton 12 tumoreve të ndryshme, habit mjekët: Ende nuk arrijmë ta kuptojmë

“Ende nuk e arrijmë ta kuptojmë sesi ky person mund të jetë zhvilluar gjatë fazës embrionale, apo sesi arriti të kalojë sëmundjet”, kështu e...

Uji i shiut konsiderohet toksik në të gjithë botën, nuk është më i sigurtë për konsum

Shkencëtarët thonë se uji i shiut nuk është më i sigurtë për konsum për shkak të niveleve të “kimikateve të përhershme” dhe tashmë konsiderohet...

Kryhet transplanti i parë i veshit, i printuar në 3D nga qelizat e pacientes

Një procedurë e rrallë mjekësore është realizuar për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një 20-vjeçareje i është transplantuar vesh...

Hipoteza e re e shkencëtarëve: Toka ndodhet brenda një tuneli të madh kozmik

Toka ndodhet brenda një tuneli të madh kozmik të magnetizuar që rrethon të gjithë sistemin tonë diellor, kjo është hipoteza e re që kanë...

Studiuesit ngrenë alarmin: Toka po errësohet, qielli po humbet dritën

Një studim i ri i kryer nga “Earth-Albedo” në Unionin e Gjeofizikës Amerikan (AGU) thotë se Toka është duke u errësuar, për shkak të...

Deklarohet specie e zhdukur qukapiku me sqep fildishi dhe 22 zogj e peshq të tjerë

Qeveria amerikane ka shpallur specie të zhdukur qukapikun e mrekullueshëm me sqep fildishi dhe 22 zogj, peshq dhe specie të tjera. Shkencëtarët paralajmërojnë se ndryshimi...

Shkencëtarët zgjidhin misterin sesi ishullorët e Pashkëve ishin në gjendje të pinin ujë direkt nga deti

Kur evropianët mbërritën për herë të parë në Ishullin e Pashkëve, ata u befasuan kur panë njerëz autoktonë që pinin direkt nga deti. Së...

Krijohet mikroçipi fluturues më i vogël në botë, mund të gjurmojë sëmundjet në ajër

Një mikroçip me madhësinë e një kokërre rëre është struktura më e vogël fluturuese e krijuar nga njeriu, sipas zhvilluesve të saj, të cilët...

Shkencëtarët të tronditur, kanë zbuluar 100 vrima të zeza brenda galaktikës tonë

Shkencëtarët kanë zbuluar më shumë se 100 vrima të zeza në galaktikën tonë, Rruga e Qumështit. Vrimat e zeza ndodhen në mes të një grupi...

Lajmet e fundit