Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

TAG

shendeti

Del testi i ri që ju tregon se sa të rënda do të jenë simptomat, nëse prekeni nga koronavirusi

Një test i ri gjenetik që përdor pështymën tuaj mund të parashikojë se sa të rënda do të jenë simptomat nëse prekeni nga Covid-19. Testi...

Ekspertët shëndetësorë: Tuberkulozi përhapet me anë të ajrit, njësoj si Covid-19

Një ekip studiuesish në Afrikën e Jugut kanë realizuar një studim përmes të cilit kanë përmbysur njohuritë e mëparshme mjeksore. Ata kanë zbuluar se...

Studimi i ri: Më shumë shpresë për të sëmurët, trajtimi me imunoterapi mund të heqë tumoret

Shkencëtarët kanë zbuluar një trajtim të ri të kancerit që mund të heqë tumoret te pacientët e sëmurë. Sipas studiuesve të Institutit të Kërkimeve të...

Studimi: Alzheimeri mund të zbulohet te njerëzit e shëndetshëm para fillimit të simptomave

Sipas një studimi, Alzheimeri është i dallueshëm te njerëzit e shëndetshëm vite para se të fillojnë të shfaqin simptoma. Studiuesit e Universitetit të Glasgow, thonë...

Paralajmërimi i studiuesve: Këto kimikate në lodrat e foshnjave kërcënojnë zhvillimin e trurit, duhet të eliminohen

Sipas një studimi të ri, të botuar në revistën Environmental Health, kimikatet toksike të gjetura në lodrat plastike dhe pajisjet elektronike mund të dëmtojnë...

Mënyra më e mirë për ata që kanë probleme me gjumin: Një ose dy thelpi hudhër…

Tingëllon pak e çuditshme, por një thelpi hudhër nën jastëk do t’iu ndihmojë të flini shumë më mirë dhe me qetësi! Substancat sulfurore në hudhër...

Ka një ndikim të drejtpërdrejtë mes llojit të ushqimit dhe shëndetit mendor te fëmijët: Ja cilat ushqime ndikojnë pozitivisht dhe cilat negativisht

Sipas një studimi të bërë në Britaninë e madhe dhe të botuara në revistën BMJ Nutrition Prevention & Health ka një lidhje të drejtpërdrejtë...

Pijet “Diet” nuk ju ndihmojnë të bini nga pesha, studimi zbulon të kundërtën

Një studim i ri thotë se pijet “Diet” ju bëjnë të fitoni më tepër peshë se sa të humbni, si dhe ulin jetëgjatësinë e...

Përdorimi i gazit në shtëpi për ngrohje apo gatim, shkaktar i sëmundjes së astmës

Gazi në sobat tona është kryesisht metan dhe kur digjet, metani shndërrohet në dioksid karboni, dhe djegia e gazit në ndërtesa për ngrohje, ftohje...

Industria ushqimore organike biznes në lulëzim; por a janë në të vërtetë më të shëndetshme dhe më të sigurta?

Industria ushqimore organike është një biznes në lulëzim, me shitjet që u rritën vitin e kaluar me 12.4% në 61.9 miliardë dollarë në SHBA. Sidoqoftë,...

Lajmet e fundit