Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

TAG

shendetesi

Rama: Mbi 18 mijë punonjës shëndetësor do të përfitojnë rritje page

Kryeministri Edi Rama thotë se më shumë se 18 mijë punonjës të sistemit shëndetësor do të përfitojnë rritje page në dy vitet e ardhshme. Përmes...

“Kërkoni rrëzimin e qeverisë me dhunë”, Manastirliu përplaset me Vokshin: Kur ishit në qeveri s’ankoheshit për spitalet e rrënuara

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Mnastirliu i është përgjigjur deputetes së PD, Albana Vokshit për “tenderat sekretë”. Manastirliu gjatë fjalës së saj tha se Buxheti për...

Dy llojet e fibrave që duhet të shtoni në dietën tuaj

Bota e fibrave dietike është zgjeruar në mënyrë dramatike. Që atëherë, ekspertët kanë mësuar shumë rreth mënyrës sesi 300 mijë bimët e pasura me...

Mungesa e vitaminës së zakonshme që “dyfishon” rrezikun për të pasur një goditje në tru

Goditja në tru vret miliona njerëz në mbarë botën çdo vit, por numri po zvogëlohet nga viti në vit. Pavarësisht niveleve më të ulëta të...

Përvoja e hershme traumatike, çrregullimi i personalitetit kufitar dhe sjellja agresive

Çrregullimi i personalitetit kufitar është një çrregullim që ndodhet në kufirin midis simptomave neurotike dhe psikotike. Përveçse karakterizohet nga idealizim ekstrem, vetëshkatërrim, vetëlëndim, zbrazëti e...

Sa është e sigurt të marrësh vaksinën kundër COVID-19 dhe gripit në të njëjtën kohë

Një studim britanik tregoi se është e sigurt për njerëzit që të marrin vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinën kundër gripit në të njëjtën kohë, dhe...

Si të përdorni kosin për dietë: Sa mund të dobësoheni dhe kur duhet ta pini

Kosi është një ushqim i mrekullueshëm në dietë dhe me të duhet të zëvendësohen ushqimet me shumë kalori dhe pak proteina Pra, nuk është çudi...

Çfarë na ndodh nëse gëlltitim pa dashje çamçakëzin?

Megjithëse çamçakëzi është krijuar për t’u përtypur dhe jo gëlltitur, në përgjithësi nuk është i dëmshëm nëse gëlltitet. Mund të keni dëgjuar nga të moshuarit...

Sa zgjat normalisht një ftohje dhe si ta kuptoni se nuk është COVID-19

Mes pandemisë, fillimit të sezonit të gripit, sezonit të alergjisë apo virozave, nuk është çudi nëse e gjeni veten me hundë të bllokuara, ngacmim...

Frymëmarrja e drejtë zvogëlon rrahjet e zemrës dhe stresin, ngadalëson metabolizmin

Një zgjidhje për një problem që mundon shumicën e njerëzve Frymëmarrja e drejtë, e kontrolluar ka efekte pozitive afatshkurtra dhe afatgjata në shëndetin mendor dhe...

Lajmet e fundit