Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
2 %
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
8 °
E diel, 26 Mars, 2023

TAG

Serbia

Familjarët e personave të zhdukur nuk i besojnë marrëveshjes me Serbinë: Është më e mira nga të këqijat

Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, e konsiderojnë si shumë të pa qartë marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Ohër, sa i...

Këshilli Evropian: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve

Udhëheqësit e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian mirëpritën marrëveshjen e arritur në bisedimet ndërmjet udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më...

Escobar tregon përfitimet ose pasojat që mund të kenë Kosova e Serbia, nëse arrihet apo dështon marrëveshja në Ohër

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se pret finalizimin e aneksit të zbatimit të Marrëveshjes drejt...

Deklarta e fortë e Vuçiç: Lufta e III-të Botërore afër, unë kam detyrë të mbroj Serbinë

Presidenti Aleksandër Vuçiç, ka bërë një paralajëmrim  në lidhje me situatën ku ndodhet bota sot për shkak të luftës në Ukrainë, një ditë përpara...

Lugina e Preshevës kërkon të drejta të njëjta me serbët në Kosovë, në bisedimet për planin franko-gjerman

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, përmes një shkrese i janë drejtuar përfaqësuesve të SHBA-së, BE-së, Kosovës dhe Serbisë, për t'u përfshirë në këtë plan...

BE kërkon angazhimin e Kurtit dhe Vuçiç, Von der Leyen: Plani franko-gjerman është në tryezën e tyre

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von Der Leyen është shprehur se unioni mbështet planin franko-gjerman dhe pret nga dy liderët e Kosovës dhe Serbisë...

Pranoi planin franko-gjerman, Vuçiç: Nuk pajtohemi me futjen e Kosovës në OBK dhe pavarësinë e saj!

Presidenti Aleksander Vuçiç, vazhdon të përsëris qëndrimin e tij se Serbia s’do të pajtohet me anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara, pavarësisht se...

Takimi 18 Marsit në Ohër, Albin Kurti i gatshëm të firmosë marrëveshjen me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë takimit me Përfaqësuesin e Posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajcak ka shprehur gatishmëri që ta nënshkruajnë Marrëveshjen...

Spanja s’e ndryshon qëndrimin për Kosovën, kërkon zgjidhje përmes dialogut me Serbinë

Spanja vazhdon të mos e ndryshojë pozicionin e saj sa i përket mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës, ndonëse tha se është koha që të...

“Jemi të pastër”, Vuçiç: Serbia nuk i ka shitur armë Rusisë dhe Ukrainës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se asnjë armë, pajisje apo municion serb nuk i është shitur Rusisë apo Ukrainës dhe se ata që...

Lajmet e fundit