Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
E premte, 2 Qershor, 2023

TAG

serbet

Protestuesit serbë sulmojnë Policinë e Kosovës në Zveçan, gazetarëve u kërkohet të largohen

Situata në Zveçan është tensionuar përsëri, pas më shumë se 24 orësh në një gjendje qetësie. Mediat vendase që kanë shkuar në veri raportojnë...

 Sulmohen sërish ushtarët e KFOR, protestuesit serbë hedhin molotov dhe shashka

Janë sulmuar sërish ushtarët e KFOR në Veri të Kosovës. Para pak minutash, protestuesit serbë kanë qëlluar njësitë e KFOR në komunën e Zveçanit...

Përshkallëzohen situatat në veri/ Sulmohen gazetarët dhe makinat e “Top Channel” dhe “Euronews”

Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e tensionuar, pas vendosjes së kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale të Zveçanit, Zubin Potokut...

Strukturat ilegale serbe rrethojnë me hekura Komunën e Zubin Potokut, një ditë pas paralajmërimit të Vuçiç

Strukturat paralele ilegale serbe kanë filluar përgatitjen për të penguar qytetarët të marrin shërbim në objektin e Komunës së Zubin Potokut, ku pritet të...

Parlamenti Evropian miratoi liberalizimin e vizave, serbët e veriut duan pasaporta të Kosovës

Parlamenti Evropian ka miratuar më 18 prill vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, në bazë të të cilët qytetarët e vendit do të...

24 vjet nga masakra, përkujtohen 115 civilët e vrarë nga forcat serbe në Prishtinë

Familjarët dhe drejtuesit e lartë të Kosovës kanë përkujtuar këtë të martë masakrën e ndodhur në Makoç, ku u vranë 115 civilë të pafajshëm....

Vuçiç thotë se do legalizojë vizat vetëm për serbët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë sot se është duke punuar për liberalizimin e vizave për serbët që jetojnë në Republikën e Kosovës....

Plagosja e serbit në veri, banorët ngrihen në protesta dhe kërkojnë largimin e policëve të Kosovës

Dhjetëra qytetarë serbë janë ngritur këtë të mërkurë në protestë në veri të vendit dhe kanë kërkuar largimin e Policisë së Kosovës nga zona...

Vijojnë tensionet, digjen edhe tre makina të tjera me targa ‘RKS’ në veri të Kosovës

Vijojnë tensionet në Veri të Kosovës. Ditën e sotme serbët kanë djegur edhe tre makina të tjera të cilat ishin të regjistruara me tarka...

Lugina e Preshevës kërkon të drejta të njëjta me serbët në Kosovë, në bisedimet për planin franko-gjerman

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, përmes një shkrese i janë drejtuar përfaqësuesve të SHBA-së, BE-së, Kosovës dhe Serbisë, për t'u përfshirë në këtë plan...

Lajmet e fundit