Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

TAG

sanksione

BE shqyrton sanksione të reja ndaj Rusisë dhe premton mbështetje ushtarake për Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ministrat e jashtëm të bllokut janë pajtuar të vazhdojnë dhe të rrisin...

Sulmi kibernetik kundër Shqipërisë, SHBA sanksionon ministrin e Inteligjencës iraniane

Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) ka sanksionuar ministrin iranian për përfshirje në aktivitete të aktivizuara...

Putin akuzon vendet perëndimore: Sanksionet që na vendosët do të shkatërrojnë jetën e europianëve

Presidenti rus Vladimir Putin ka dënuar sanksionet perëndimore të vendosura për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë, duke i etiketuar sanksionet si "ethe"...

Britania zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë

Britania e Madhe ka njoftuar për sanksione të reja, të cilat synojnë lidershipin e lartë të Rusisë. Sanksionet e reja vijnë si përgjigje e pushtimit...

Mbretëria e Bashkuar sanksione ndaj zyrtarëve shqiptarë, reagon ISP dhe i bën apel SPAK-ut: Filloni hetimet

Instituti i Studimeve Politike ka përshëndetur vendimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për sanksionete vendosura ndaj disa individëve shqiptarë. Përmes një reagimi zyrtar, ISP...

Putin paralajmëron Perëndimin: Sanksionet ndaj Rusisë rrezikojnë rritjen e çmimit të energjisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, paralajmëroi Perëndimin se sanksionet e vazhdueshme kundër Rusisë për luftën në Ukrainë, rrezikojnë të rrisin çmimet e  energjisë për konsumatorët...

“Hiqni sanksionet”, talibanët kërkojnë që të njihen nga vendet e huaja

Ekonomia e Afganistanit është zhytur në krizë pasi qeveritë perëndimore kanë tërhequr fondet dhe kanë vendosur sanksione të ashpra pasi në pushtet erdhën talibanët. Një...

Rusia: Sanksionet e paligjshme të BE duhet të fajësohen për çdo mungesë globale të grurit

Ministria e Jashtme ruse ka publikuar deklaratën e sekretares së shtypit Maria Zakharova, e cila ka folur në lidhje me situatën globale të grurit. Ajo...

Rusia u ndalon hyrjen në territorin e saj 29 gazetarëve britanikë: Kanë përhapur qëllimisht informacione të rremë

Rusia u ka ndaluar hyrjen në territorin e tyre 29 gazetarëve britanikë dhe figurave të industrisë së mbrojtjes, duke përfshirë edhe korrespondentë të BBC. Lajmi...

Rusia sanksionon 61 amerikanë të tjerë, mes tyre dhe Sekretaren e Thesarit Janet Yellen

Rusia ka vendosur 61 zyrtarë të tjerë amerikanë dhe drejtues kryesorë të mbrojtjes dhe mediave në "listën e ndalimit", duke i ndaluar ata të...

Lajmet e fundit