Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

TAG

rusia

“Alarm për Tiranën dhe Shkupin”, gazetari boshnjak: Serbia nënshkroi në Nju Jork marrëveshje Rusinë, jeni vende të NATO-s

Kreu i diplomacisë serbe Nikola Selakovic dhe ai i Rusisë Sergei Lavrorv, kanë nënshkruar një marrëveshje sa i përket politikës së jashtme të përbashkët...

Referendumet e njëanshme ruse në Ukrainë, ushtarët shkojnë derë më derë për të mbledhur vota

Ukrainasit kanë raportuar se ushtarë të armatosur shkojnë derë më derë në pjesët e pushtuara të vendit për të mbledhur vota për "referendume" të...

Mobilizimi i pjesshëm ushtarak, Finlanda kufizon kalimet kufitare nga Rusia

Finlanda njoftoi se do të “kufizojë ndjeshëm” hyrjen e shtetasve rusë në këtë vend, pasi presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli mobilizim të pjesshëm ushtarak...

Berlusconi: Putinin e kanë shtyrë që të nisë luftën në Ukrainë

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, ka thënë se presidentin rus, Vladimir Putin e kanë “shtyrë” të nisë luftën në Ukrainë, dhe që të instalojë qeverinë...

Largime nga Rusia, çmimi i biletave arrin mijëra dollarë

Rusia po kryen rekrutimet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendimi për mobilizim i presidentit Vladimir Putin u përcoll me...

Rusia: Brenda një dite, 10.000 vullnetarë për luftën në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë për të luftuar në Ukrainë, rreth 24 orë pasi presidenti...

BE shqyrton sanksione të reja ndaj Rusisë dhe premton mbështetje ushtarake për Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ministrat e jashtëm të bllokut janë pajtuar të vazhdojnë dhe të rrisin...

SHBA thotë se e ka marrë seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit: Një precedent i rrezikshëm, po e monitorojmë

SHBA po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur zonat në Ukrainë, tha një...

“Lajm i keq për Rusinë”, Macron mesazh Putinit: Po bën një gabim të ri me mobilizimin e pjesshëm

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një mesazh të qartë presidentit Vladimir Putin, duke thënë se po bën një “gabim të ri”, pas...

Biden me tone të ashpra në OKB: Putin po shkakton një luftë brutale! Ukraina ka të drejtë të ekzistojnë

Presidenti i SHBA, Joe Biden e ka nisur fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara me retorikë të fortë drejtuar Vladimir Putin dhe luftës...

Lajmet e fundit