Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
56 %
4.1kmh
0 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

TAG

rusia

BE njofton paketë të re sanksionesh ndaj Rusisë pas referendumit “të rremë” në Ukrainë

Referendumit e rreme të mbajtura në katër rajone të Ukrainës, kanë zemëruar Bashkimin Europian, duke e shtyrë të paralajmërojë një sërë sanksionesh të reja...

Ambasada e SHBA thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Moska: Ata me nënshtetësi ruse mund të thirren për të shkuar në luftë

Ambasada amerikane në Moskë iu ka bërë thirrje qytetarëve të vet që të largohen menjëherë nga Rusia. Sipas “The Guardian” ambasada amerikane tha në një...

Zyrtarët pro-rusë deklarojnë fitoren në referendumet për bashkimin me Rusinë

Zyrtarët e emëruar nga Moska në rajonet e Ukrainës nën kontrollin rus thanë të martën se shumica mbizotëruese e banorëve votoi në favor të...

Rusët ia “mbathin” nga vendi, mbi 30 mijë janë larguar nga vendi në tre ditët e fundit

Agjencia kufitare e Bashkimit Evropian thotë se 66,000 rusë kanë hyrë në BE gjatë javës, një rritje prej 30% në krahasim me javën e...

Mortajat kineze që ju dhuruan Shqipërisë bien në duart e ukrainasve, po përdoren për të luftuar me rusët

Artileri kineze po përdoret nga forcat e Ukrainës në luftën që vazhdon kundër Rusisë. Megjithatë, këto armë nuk janë sjellë nga Kina – ato...

Dëmtohet rëndë gazsjellësi rus “Nord Stream 2”, dyshohet për sabotim

Danimarka ka urdhëruar kompanitë të forcojnë sigurinë rreth strukturave të tyre pas zbulimit të një rrjedhje gazi, situatë kjo që vjen në mesin e...

Ky shtet hap dyert për rusët e arratisur që nuk duan të luftojnë në Ukrainë

Kazakistani është ofruar t'i sigurojë mbrojtjen dhe sigurinë rusëve të arratisur nga vendi i tyre, pas thirrjes së Putin për t'iu bashkuar ushtrisë e...

Shifra të frikshme, gazeta ruse: Putin planifikon të dërgojë në Ukrainë një ushtri prej 1.2 milionë personash

Një gazetë e pavarur ruse thotë se presidenti Vladimir Putin planifikon të rekrutojë rreth 1.2 milionë qytetarë, për t’i dërguar në luftë në Ukrainë. Lajmi...

Ambasadori amerikan thirrje Serbisë: Sqaroni dokumentin e nënshkruar me Rusinë!

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se pret shpjegime nga Serbia se çfarë përmban dokumenti i bashkëpunimit që ka nënshkruar me Rusinë gjatë...

Dagestani i thotë “jo” mobilizimit të Putin, protesta masive dhe të shtëna me armë (Video)

Asnjë në Dagestan nuk dëshiron të bëhet pjesë e luftës së pajustifikuar të presidentit rus Vladimir Putin. Protesta masive kanë shpërthyer sot në disa qytete...

Lajmet e fundit