Tirana
clear sky
8 ° C
8 °
8 °
87 %
1kmh
0 %
Mër
9 °
Enj
17 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
20 °
E enjte, 22 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

TAG

romet

Mediat përhapën LAJME FALSE për të, gruan në Kosovë e ndjekin nga pas dhe e rrahin kudo në qytet

Gruaja e komunitetit rom e dhunuar nga një person në Ferizaj, ndërsa një tjetër po filmonte, është bërë viktimë e lajmeve të rreme në...

Rast i pazakontë: Kërkon rritje të dënimit nga 6 muaj në 6 vite, kjo është drama e kryefamiljarit

Komuniteti rom, dhe jo vetëm, përditë përballen me varfërinë ekstreme dhe pamundësinë për të patur një jetë normale. Shpesh kemi dëgjuar...

Pretendojnë se u denigruan në spektaklin “Dance with me”, AMA refuzon ankesën e komunitetit rom

Lëvizja Rinore Egjyptiane dhe Rome kishte dorëzuar pranë Autoritetit të Mediave Audiovizive një ankesë për denigrim të këtij komuniteti gjatë spektaklit “Dance with me”...

Deklarata në “Opinion”, Komisionerit për Mbrotjen nga Diskriminimi i dërgohet ankesë kundër Henri Çilit

Organizata ‘Lëvizja Rinore Egjyptiane dhe Rome’ ka dorëzuar një ankesë kundër administratorit të UET, Henri Çilit, pranë Komisionerit për Mbrotjen nga Diskriminimi. ...

Fëmija rom befason ministrin, e nis me “Të ka lali shpirt” dhe i bën kërkesën e papritur (Video)

Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi është takuar sot me një grup fëmijësh të komunitetit rom gjatë eventit kamping “Ishulli i Thesarit”. ...

Deputeti rom shpërthen në Kuvendin e Kosovës, detyron kryetarin të kërkojë falje për fjalët raciste (Video)

Deputeti i komunitetit rom në Kosovë, Kujtim Paçaku ka kërkuar sot nga foltorja e Kuvendit një kërkim falje nga deputetët shqiptarë për fjalët fyese...

AI rendit problemet me të drejtat e njeriut në Shqipëri: Mosndëshkueshmëri për 21 Janarin

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Amnesty International ka publikuar raportin vjetor mbi gjendjen e të drejtave të njeriut në botë, ku analizon...

Nis prishja e banesave të romëve nga IKMT-ja pranë pallatit me shigjeta (FOTO)

Edhe pas këmbënguljes së familjeve rome për mosprishjen e banesave të tyre pranë pallatit me shigjeta, për projektin e Unazës së Madhe, IKMT-ja ka...

Qytetarët romë kritika Ollit: Mos hajdeni këtu për të bërë politikë, por merrni masa (Video)

Këshilltari demokrat në Bashkinë e Tiranës, Leonard Olli ishte i pranishëm në Shkozë, aty ku mbi 7 barake të komunitetit rom janë djegur tërësisht....

Romët tentojnë të futen në banesat sociale afër tyre, përplasen keq me policinë

Romët përplasen me policinë në Shkozë, qëllojnë me gurë efektivët dhe u vënë flakën barakave. Ata kanë tentuar të futen në banesat sociale afër...

Lajmet e fundit