Tirana
broken clouds
10 ° C
10 °
10 °
87 %
1.5kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
13 °
Mër
16 °
Enj
18 °
Pre
12 °
E hënë, 19 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

TAG

robot

Egjipti ‘një hap’ para të gjithëve, prezanton robotët që kryejnë testime për koronavirusin

Mjekët janë personat më të rrezikuar për t’u infektuar me koronavirus, ndaj Egjipti ka vendosur që tamponët e pacientëve të merren nga robotë të...

Botohet artikulli i parë i shkruar nga një kompjuter, Inteligjenca Artificiale tregon nëse do e shkatërrojë njerëzimin

GPT-3 është emri i modelit të kompjuterit të “OpenAl”, një nga sipërmarrjet më të njohura të inteligjencës artificiale në Britani. Gazeta...

Francezët e kanë gjetur zgjidhjen, roboti i kujton qytetarëve të vendosin maskën

Inxhinierët francezë kan ëkrijuar një robot që mund të zbulojë nëse qytetarët e kanë të vendosur ose jo maskën mbrojtëse për t'u ruajtur nga...

Kompania krijon robotin që ngjan me Schwarzenegger-in, ai i padit dhe kërkon 10 milionë dollarë dëmshpërblim

Arnold Schwarzenegger ka paditur një kompani ruse që prodhon robotë, duke kërkuar dëmshpërblim 10 milionë dollarë, pasi roboti i krijuar i ngjasonte shumë aktorit....

TRAGJIKE, krahu i robotit godet shqiptarin, vdes 44-vjeçari në Itali (EMRI)

Një shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në vendin e punës në Itali. Sipas mediave italiane viktima është shtetasi kosovar Shpejtim Gashi,...

Arabia Saudite i jep nënshtetësi humanoidit robot Sofia

Arabia Saudite është bërë shteti i parë në botë që i jep zyrtarisht nënshtetësi një humanoidi robot. Sophia, humanoidi inteligjent i krijuar...

Pamje të rralla, si vallëzojnë në mënyrë të sinkronizuar 1,069 robotë duke vendosur rekordin e ri Guinnes

Një numër prej 1,069 robotëve kanë vendosur një rekord të ri botëror të Guinnes për makinat më humanoid. Makinat e sinkronizuara...

Roboti i sigurisë “kryen vetëvrasje” duke u hedhur në shatërvan

“Mesa duket kemi edhe disa vite përpara se robotët të sundojnë botën”. Në internet ka shpërthyer humori dhe ironia me një prej robotëve të...

Po vjen epoka që bankat do kontrollohen nga Robotët

Ajo që i tremben prej vitesh një pjesë e ekonomistëve dhe studiues të tregut të punësimit është duke ndodhur. Bëhet fjalë...

Ky robot e vrau autorin e masakrës në Dallas

Roboti që shikoni në foto është përdorur nga forcat speciale amerikane për të ekzekutuar autorin e të shtënave me armë në Dallas që i...

Lajmet e fundit