Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

refugjate

Rriten kërkesat për azil në Britani, kryesojnë shqiptarët, eritreasit, iranianët e sirianët

Pas tragjedisë në kanalin britanik, ku u mbytën 27 emigrantë që po tentonin të kalonin nga Franca me një barkë, autoritetet kanë dhënë alarmin...

“Greqia i mbyti në det, ne do t’u hapim portën”, Erdogan: Turqia po strehon rreth 5 milionë refugjatë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se do të hapë portat për refugjatët. Ky vendimi erdhi menjëherës pas deklaratës së kryeministrit grek Mitsotakis, sipas të cilit...

Drejt Skocisë me anije, policia spanjolle kap 12 shqiptarë

Policia spanjolle thotë se ka ndaluar 12 shtetas shqiptarë në tentativë për t’u larguar drejt Britanisë së Madhe. Shqiptarët u kapën në një anije tip...

Kapen 35 emigrantë të paligjshëm në një tunel në Korçë

Plot 35 refugjatë nga vende të Lindjes së Mesme janë gjetur të fshehur në një tunel në Korçë. Mes emigrantëve të paligjshëm ka gra dhe...

Erdogan: Turqia nuk do të jetë “magazina e refugjatëve” për Evropën

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u ka bërë thirrje vendeve të tjera evropiane që të marrin përgjegjësinë për afganët që ikin nga talebanët, duke...

Joe Biden ndërron mendje, rrit numrin e pranimeve të refugjatëve në SHBA

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se do të rritë numrin e refugjatëve të pranuar këtë vit në ShBA. Biden nënshkroi një urdhër duke zgjatur...

Në mesin e dimrit, fëmijë refugjatë nëpër rrugët e Beogradit

Në mesin e dimrit migrantëve të mitur në Beograd u duhet të kalojnë netët në rrugë. Fati i tyre është në duart e një...

20 refugjatë rezultojnë pozitiv me Covid-19 në Greqi, kampi vendoset në karantinë

Kampi i Ritsona në verilindje të Athinës është vendosur në karantinë, ndërsa në testet për 63 persona, 20 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me...

Kërkonin të futeshin në vendet e BE, shpëtohen në brigjet qipriote 175 refugjatë sirianë

Në brigjet e rajonit Iskele të Qipros turke janë shpëtuar 175 refugjatë sirianë, që kërkonin të hynin në vendet e Bashkimit Europian, raportojnë mediat...

Bashkimi Europian i jep Turqisë 500 milionë euro të tjera për refugjatët

Bashkimi Europian është i gatshëm të sigurojë një ndihmë shtesë prej 500 milionë eurosh për refugjatët sirianë në Turqi dhe të ndërmarrë hapa të...

Lajmet e fundit