Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
2 %
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
8 °
E diel, 26 Mars, 2023

TAG

qumesht

Kreu i Shoqatës së fermerëve denoncon: Rritën çmimin e bulmetit me 38%, AKU dhe Autoriteti i Konkurrencës të hetojnë këtë abuzim!

Eksperti i Bujqësisë Ervin Resuli ka reaguar i revoltuar për rritjen e nënprodukteve të qumështit në vend. Ai ka publikuar një tabelë me çmimet...

Shqipëria, vendi më bujqësor i Europës, po ka prodhimin më të ulët të qumështit për frymë

Ndonëse Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë, me rreth 19% të prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), kundrejt 2% që është mesatarja e Bashkimit...

Eksperti ngre alarmin për qumështin pluhur që hyn në vendin tonë: Dikur këto kazane mbusheshin plot, tani mblidhet vetëm 5kv

Eksperti dhe pedagogu Nazif Tivari ka ngritur alarmin në lidhje me qumshin pluhur i cili importohet në vendin tonë. Përmes një postimi në “Facebook”, pedagogu...

Ishte alergjike ndaj qumështit, dentistja vdes pasi konsumoi një sanduiç

Me profesion ndihmës-dentiste, Celia Marsh, e cila vuante nga një alergji e rëndë ndaj qumështit, vdiq pasi hëngri një sanduiç me perime. Gruaja konsumoi sanduiçin...

Çmimet e qumështit dhe kosit rriten sërish me 11%, krizë për djathë në treg

Kompanitë e përpunimit të qumështit përgjatë gjithë këtij viti po rrisin në mënyrë të pandërprerë çmimet e produkteve të bulmetit dhe nën produkteve të...

Pas mbylljeve të sezonit të korrjeve fermerët shtrenjtojnë qumështin; Fabrikat paralajmërojnë tjetër rritje të çmimeve të bulmetit

Shtrenjtohet sërish nga fermerët qumështi për fabrikat e përpunimit. Pas 15 korrikut qumështi i lopës është rritur 7,5%, qumështi i dhisë 15% dhe qumështi...

Bojë, domate, qumësht dhe kapsolla drejt Kryeministrisë, tensionohet situata në protestë (FOTOT)

Është tensionuar situata në këto momente në protestën para Kryeministrisë. Militantët e PD-së kanë hedhur bojë blu dhe kapsolla drejt godinës...

Fermerët e Lushnjes protestojnë sërish, qumështi derdhet ‘lumë’ në rrugë

Fermerët e Lushnjës dhe Rrogozhinës kanë protestuar sërish sot, duke kundërshtuar ndryshimin e TVSH për prodhuesit e qumështit. Në shenjë proteste...

Bojkot dy ditor, kompanitë ndërpresin furnizimin e tregut me prodhime qumështi

Për dy ditë prodhimet e qumështit do të mungojnë në treg pasi kompanitë agropërpunuese nisin sot një bojkot dy ditor. Sot...

Protestë e pazakontë në Lushnje, fermerët derdhin qumështin në rrugë

Në Lushnje është zhvilluar sot një protestë e pazakontë. Fermerët janë ngritur këtë mëngjes për të protestuar kundër qeverisë për taksat. ...

Lajmet e fundit