Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

TAG

qese plastike

A mbrohet mjedisi me katërfish plastikë?

Qeveria mburret se ka larguar nga tregu qeset njëpërdorimshme, por në fakt ka shtuar ndjeshëm materialet platike që nuk treten Nga Fatos Çoçoli Tila, një pronare...

ISHMT bllokon 147 kg qese plastike, gjobitet subjekti me shumën e “kripur”

Ispektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut në vijim të zbatimit të qeverisë sa i përket mospërdorimit të qeseve plastike, ka bllokuar 147 kg qese...

Të gjithë trastat me vetë në pazar, Rama paralajmëron gjobat nga 1 korriku për ata që përdorin qese plastike

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se duke filluar nga 1 korriku do të gjobiten të gjithë ato biznese dhe tregtarë, të cilat vijojnë...

Nga sot Shqipëria pa qese plastike, qytetarët dhe marketet të ndaluar përdorimin e tyre, gjobat e “kripura” që rrezikojnë të marrin

Nga dita e sotme, 1 qershor, komsumatorët dhe hsitësit e kanë tëndaluar të përdorin qesen e plastikën në supermarkete. Sipas këtij ligji, supermarketet, dyqanet e...

“Thuaj jo qeseve plastike”, Rama: Prej së mërkurës nis një epokë e re për Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka rikujtuar se nga e mërkura (1 qershor) nuk do të lejohet më përdorimi i qeseve plastike. Ai ka publikuar një video,...

Prezantohet draftin për qeset plastike, gjobat dhe sanksionet, Mziu kundër: Falimentojnë 20 biznese…(E PLOTË)

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka përgatitur draftin lidhur me përdorimin e qeseve plastike. Dhe për këtë çështje po diskutohet edhe në Komisionin e...

Projektligji depozitohet në Kuvend, nga qershori i vitit të ardhshëm gjobë deri në 15 milionë lekë për importuesit e qeseve plastike

Në Kuvendin e Shqipërisë është depozituar një projektligj që parashikoj gjoba deri në 15 milionë lekë për importuesit e qeseve plastike. Duke filluar nga...

Klosi: Në 2020 nuk do ketë më qese plastike

Ministri i Turizimit dhe Mjedisit Blendi Klosi zotohet se në 2020 në Shqipëri nuk do të ketë më qese plastike. Klosi...

Përdorimi i qeseve plastike, ja karakteristikat teknike që duhet të kenë

Shoqata e Konvertuesve të Plastikës të Shqipërisë APKA ka dhënë informacion lidhur me ndryshimet e fundit të bëra në ligjin për ambalazhet plastike, i...

Prodhimi dhe përdorimi i qeseve plastike, PARALAJMËRON Klosi: Kontrolle të patolerueshme, do të ketë GJOBA

Ministri i Mjedisit Blendi Klosi, ka zhvilluar një takim me kryeinpsktorët përsa i përket përorimit dhe proshmit të qeseve plastike. “Tregtues...


Lajmet e fundit