Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
26 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

poloni

Frika e një lufte? Polonia i kërkon SHBA-së armë bërthamore

Presidenti polak, Andrzej Duda, ka deklaruar se Polonia është duke biseduar me Shtetet e Bashkuara, për përfshirjen në Programin për shkëmbim bërthamor, që u...

Tensione në hapësirën ajrore Poloni-Suedi, 4 avionë luftarakë rusë shkelin territorin e NATO-s, “Tajfunët” italianë i përzënë

Katër avionë luftarakë rusë u lokalizuan pasi hynë në hapësirën ajrore të NATO-s ndërsa tensionet vazhdojnë të rriten mes presidenti Vladimir Putin dhe Perëndimit....

“Złombol Albania”, karvani me 980 automjete niset nga Polonia drejt Shqipërisë

2 mijë udhëtarë të apasionuar nga Polonia do të vijnë më Shqipëri në kuadër të Złombol. Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama...

17 vjeçari shqiptar shkëlqen në Poloni, Ertjan Kofsha rrëmben tre medalje të arta

Ertjan Kofsha ka mahnitur me paraqitjen e tij në Kampionatin Europian të peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në Raszyn të...

Thellohet misteri, çfarë i vrau peshqit në lumin në Poloni

Autoritetet në Poloni dhe Gjermani  janë duke kërkuar shkakun e një vrasjeje masive të peshkut në lumin Oder, i cili rrjedh mes dy vendeve....

Polakët mbledhin 2 milionë euro për blerjen e një droni Bayraktar për Ukrainën

Mijëra qytetarë polakë kanë grumbulluar para për blerjen e një droni turk Bayraktar për Ukrainën. Në kohë rekord, polakët kanë arritur të mbledhin plot 2...

Aktori i famshëm hollivudian mbërrin në Poloni, ofron ndihmë për refugjatët ukrainas

Aktori amerikan Ben Stiller ka mbërritur në Poloni për të takuar refugjatët e detyruar të largohen nga Ukraina pas pushtimit rus. Aktori i “Night At...

Rusia gjuan me raketa me rreze të gjatë qytetin në Perëndim të Ukrainës

Ushtria ruse tha këtë të mërkurë se ka qëlluar me raketa me rreze të gjatë disa objektiva në Perëndim të Ukrainës. Sipas autoriteteve ruse, në...

Marrëveshje prej 30 vitesh, Polonia i jep fund marrëdhënieve energjetike me Rusinë

Qeveria e Polonisë i ka dhënë fund një marrëveshje 30-vjeçare me Rusinë për furnizimet me gaz. Lajmin e ka bërë me dije ministrja e klimës...

Ushtria ruse kryen stërvitje pranë Polonisë dhe Lituanisë

Ushtria ruse ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë. Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse...

Lajmet e fundit