Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022

TAG

poet

Ndarja nga jeta e poetit Arben Duka, ministrja Margariti: U shkrive deri në fund nga dashuria për njeriun

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti shkruan një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të poetit të madh Arben Duka . Margariti me anë të një postimi...

“Burrat e shtetit këngën ma duan, por në spital nuk më gjejnë”, familjarët zbulojnë pjesë nga biseda e Lefter Çipës në ditët e lëngatave...

Poeti i mijëra vargjeve polifonike dhe i 18 librave me poezi, Lefter Çipa u nda nga jeta disa muaj më parë. Familjarët e tij në...

NAIM FRASHËRI, poeti Rilindas që na ndricoi për Shqipërinë Letrare

Nga Skënder Gjinushi Kjo konferencë shkencore që po çelim është e pari në rendin e një vargu veprimtarish që Akademia e Shkencave ka parashikuar të...

INTERVISTË/ E shkarkoi Kumbaro, RIKTHEHET Bardhyl Londo: Ja kë përfaqëson Mirela (Politika dhe letërsia sot, në sytë e poetit)

Nga Klesiana Omeri Krijimtaria e tij futet në atë plejadë të shquar krijimtarish që nuk u bë pjesë e regjimit komunist. ...

Elona Agolli rrëfen arsyet e postimit në Facebook: Dritëroi është mirë, moment dobësie i imi

I përhumbur, me sytë gjysmë të mbyllur, pyetjes sime "Hë o babush, çfarë mediton?”, i përgjigjet: "Po mendoj për një perspektivë pa frymën. Eshtë...

Guri i Bardhë dhe gjurmët e gjalla të Pjetër Budit

Behar Gjoka, studiues i Budit

Lajmet e fundit