Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
26 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

patenta

“Luftë” mes kompanive të vaksinave, Moderna akuzon Pfizer se ka shkelur patentat e saj të 2010 për Covid

Kompania e vaksinave Moderna, ka paditur këtë të premten kompaninë tjetër amerikane Pfizer/ BioNTech, se ka shkelur patentat e saj të mëparshme, gjatë provave...

3,500 gjoba në një javë dhe 130 patenta të pezulluara, Rrugorja e Tiranës ndëshkon shoferët problematikë

Mijëra gjoba janë vendosur nga Policia Rrugore e Tiranës gjatë javës që lamë pas, për shoferët problematikë që kryejnë manovra të rrezikshme në rrugë,...

“Përfunduan proceduarat për njohjen reciproke të patentave me Arabinë Saudite”, Ministria e Jashtme jep lajmin: Hyjnë në fuqi pas 30 ditësh

Ministria e Jashtme njofton se janë përmbyllur procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Në...

Dështojnë në ritestim të gjithë shoferët e penalizuar, në autoshkollë nga e para!

Të 11 personat që i janë nënshtruar sot ritestimit për aftësitë drejtuese të automjetit kanë dështuar të kalojnë testin. Nga grupi me 25 persona që...

“Kufizim i shpejtësisë për shoferët e rinj”, Balla propozon: Në autostrada të shtohet nga 110 në 130 km /h

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në Komisionin për Veprimtarisë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, tha se në Shqipëri duhet që në autostradë...

“Udhëto me jetën në mendje”, Policia monitorim në aksin Kardhiq-Delvinë, pezullohen 20 patenta

Policia e Shtetit ka ushtuar kontrolle në në aksin e ri rrugor Kardhiq – Delvinë. Bëhet me dije se gjatë 48 orëve të fundit janë...

Shoferë për herë të parë në 1994, rrëzohen në ritestim humbësit e të gjitha pikëve të patentës

S’ka shpëtim përveçse riedukimit! Sot ishte hera e dytë e testimit për norma sjellje, për ata shkelës të rëndë të rregullave të qarkullimit që...

Pa rrip sigurimi dhe me shpejtësi “skëterrë”, makina inteligjente “kap mat” shoferët, hiqen 256 patenta në 48 orë

Policia Rrugore vijon kontrollet me dronë dhe radarë për monitorimin e qarkullimir rrugor, me qëllim shmangien e aksidenteve.  Bëhet me dije se 48 orët e...

Policia monitoron rrugët me makina inteligjente dhe radarët automatikë, mjetet “fluturojnë” me 218km/h, pezullohen 95 patenta dhe gjobiten qindra shoferë

Policia Rrugore vijon monitorimin në akset rrugore në të gjithë vendin me makina inteligjente dhe radarë automatikë, ku në Rrugën e Kombit janë konstatuar...

Hyn në fuqi vendimi, nga sot Gjermania njeh patentat e Shqipërisë dhe të Kosovës

Gjermani lejon konvertimin e patentave për shoferët nga Shqipëria e Kosova duke nisur nga dita e sotme. Këtej e tutje konvertimi i patentave shqiptare...

Lajmet e fundit