Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
38 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021

TAG

pastrim parash

Qeveri ndryshon ligjin: Familjarët dhe ortakët e politikanëve do të hetohen për PASTRIM PARASH

Ligji për parandalimin e pastrimit të parave ka pësuar ndryshime në disa nene që kaluan të mërkurën e kësaj jave në mbledhjen e qeverisë....

Rritet rreziku i pastrimit të parave në vend në 2021

Rreziku për pastrim parash në vendin tonë është rritur në vitin 2021. Indeksi i Bazelit i publikuar këto ditë tregon se mes 110 vendeve Shqipëria...

“Mafia italiane ka kolonizuar Shqipërinë. Bashkëpunon me shqiptarët e lidhur me politikanë dhe pastrojnë miliona”

Organizatat kriminale shqiptare kanë pushtuar tregun e heroinës dhe kokainës në Itali, duke u kthyer në një kërcënim serioz për rendin dhe sigurinë në...

Pastrim parash dhe kokainë, shqiptari në Angli merr dënimin e rëndë (EMRI)

Një shqiptar është dënuar me 15 vite burg pasi është akuzuar për shpërndarje kokaine dhe pastrim parash në Angli. Mediat britanike bëjnë me dije...

Policia zbulon qeset e mbushura me 5 milion paund, “çunat e Londrës” s’dinin çfarë të bënin me to

Policia Angleze thotë se ka sekuestruar sasinë më të madhe “cash” në Fullham. Tre persona u arrestuan njëri pas tjetrit, pasi hetimet zbuluan lidhjen e...

I dogjën Ferrarin dhe jahtin, gjykata e Elbasanit dënon me 5 vite burg Elton Kilën (Për çfarë akuzohet)

Gjykata e Elbasanit ka dhënë sot vendimin për Elton Kilën, duke e dënuar me 5 vite burg, pasi akuzohet për veprën penale “pastrim parash”.  Ai...

Shqipëria si Uganda, Zimbabve dhe Kamboxhia, Mbretëria e Bashkuar e rendit mes 21 vendeve me rrezik të lartë të pastrimit të parave

Mbretëria e Bashkuar e ka renditur Shqipërinë mes 21 vendeve me rrezik të lartë të pastrimit të parave.Shqipëria gjendet me shumë vendeve afrikane të...

“Paratë e drogës pastrohen në Shqipëri”, reagon Meta: Vendi nuk meriton të jetë lavatriçe e pastrimit të parave, institucionet mos të mbyllin sytë

Fondet e siguruara kryesisht nga tregtia ndërkombëtare e drogës pastrohen në sektorin e ndërtimit dhe turizmit në Shqipëri, raportohet në një studim të Iniciativës...

Skemat, pesë mënyrat si u pastruan para në 2019, nga ndërtimi e bizneset fiktive tek call center

Drejtoria e Përgjithshme e Prandalimit të Pastrimit të Parave raportoi se në vitin 2019 janë vërejtur të paktën pesë tipologji të konsideruara me risk...

Pastrimi i parave, si risk në kohën e COVID-19; Shqipëria “legalizon” kriptomonedhat e bashkë me to, edhe riskun e pastrimit të parave

Koronavirusi, që është kthyer në epiqendër të zhvillimeve globale, ka vënë alarmin në disa aspekte. Përveç emergjencës shëndetësore dhe efekteve jashtëzakonisht negative në ekonomi,...

Lajmet e fundit