Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

TAG

pandemi

OBSH paralajmëron: Covid do të zvarritet deri në vitin 2022 (ARSYEJA)

Pandemia Covid do të vazhdojë për një vit më shumë seç duhet sepse vendet më të varfra nuk po marrin vaksinat që u nevojiten,...

Edhe në pandemi, shqiptarët i rritën shpenzimet për veshje e këpucë, të vetmit në Europë

Ndonëse 2020-a ishte një vit pandemik dhe për disa muaj vendi ishte pothuajse tërësisht i mbyllur e më pas shumë punuan online, sërish shpenzimet...

Ish-ministri i shqetësuar për pandeminë: Shifrat e COVID janë tragjike, realiteti po fshihet qëllimisht

Ish-ministri i Shëndetësisë në kohën e PD, Tritan Shehu i ka cilësuar tragjike shifrat e fundit të COVID. Në një postim në rrjetet sociale ai...

Efektet e pandemisë, janar-prill 2021 bien 11% pacientët në spitale, 40% më shumë shtrime në psikiatri

Situata shëndetësore e krijuar nga pandemia e Covid-19 ka ndikuar edhe për 2021 në treguesit e shërbimit spitalor publik. Sipas raportit të monitorimit të Ministrisë...

Biden: Vaksinimi është jetik për fundin e pandemisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, u bëri thirrje bizneseve amerikane që t’i detyrojnë punëtorët e tyre të marrin vaksinën kundër koronavirusit. Biden tha...

Nis sot viti i ri shkollor, mësimi me nga 30 minuta dhe vaksinim i detyrueshëm për mësuesit

Sot 27 shtator, të gjithë nxënësit rikthehen në bankat e shkollës. Fëmijët prej disa javësh zhvilluan mësim plotësues ndërsa sot fillojnë vitin e ri...

Pandemia i “shëndoshi” shqiptarët, tani po nxitojnë të dobësohen

Anila Kalleshi, dietologe dhe drejtuese e një qendre dobësimi në Tiranë, u shpreh për “Monitor” se në periudhën e izolimit, shumë njerëz shtuan në...

Përballja me Covid, Manastirliu: 100 milionë euro në dispozicion për pandeminë, deri në dhjetorit presim dhe 1.3 milionë vaksina

Në këtë pjesë të dytë të seancës minsitrat po i përgjigjen pyetjeve të deputetëve. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu po i përgjigjet pyetjes për...

Gjuha e huaj më e kërkuar për t’u mësuar gjatë pandemisë sipas shteteve, çfarë kërkuan shqiptarët?

Kur erdhi ‘puna’ për të zgjedhur një hobi të ri gjatë mbrëmjeve të lockdown për shkak të pandemisë, mësimi i një gjuhe të huaj...

30 viktima nga Covid në Kosovë, me qindra të infektuar gjatë 24 orëve

Situata vijon të jetë e rënduar në Kosovë sa i përket pandemisë së Covid-19. 30 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi gjatë 24 orëve të...

Lajmet e fundit