Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
24 %
4.1kmh
0 %
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

TAG

Omicron

Kina e pranon: 60,000 persona vdiqën nga Covid-19 që prej dhjetorit

Autoritetet kineze thonë se rreth 60,000 persona kanë humbur jetë nga koronavirusi që prej muajit dhjetor të vitit të kaluar. Shifrat i bëri publike...

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën përforcuese kundër dy varianteve të Covid

Britania është vendi i parë që miratoi vaksinën përforcuese kundër dy varianteve të Covid. Autoritetet e Shëndetësisë në Britani theksuan se vaksina e parë përforcuese...

Shtimi i infektimeve me Covid, mjeku Alimehmeti: Nuk ka vend për panik, Omicron 80% rrezikshmëri më pak se Delta

Mjeku imunolog Ilir Alimehmeti foli këtë mbrëmje për situatën e Covid në vendin tonë, ku së fundmi shifrat e infektimeve kanë pësuar një rritje...

“Është tragjike”, OBSH: Gjysmë milion të vdekur që kur u zbulua varianti Omicron

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se gjysmë milioni vdekje janë raportuar për shkak të komplikimeve të COVID-19 pas zbulimit të variantit Omicron. "Ndërsa...

Kreu i OBSH: Omicron rriti rastet me COVID-19 në 10 javët e fundit

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të martën se 90 milionë raste të reja me koronavirus janë raportuar që...

Mjeku Alimehmeti publikon të dhënat e studimit italian: Vaksina ruse është më efektive kundër Omicron se Pfizer

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti ka publikuar të dhënat e një studimi italian, sipas të cilit thuhet se vaksina Sputnik V rezulton të jetë...

Pfizer fillon provat klinike për vaksinën specifike kundër Omicron

Pfizer dhe BioNTech kanë filluar një provë klinike për vaksinën specifike kundër Omicron, njoftuan ata të martën. Studimi do të vlerësojë vaksinën për sigurinë,...

“Omicron” mbush spitalet, Manastirliu apel prindërve: Mos shkoni në QSUT për temperaturë

Fillimi i këtij viti të ri u shoqërua me rritje drastike rastesh së të infektuarëve nga Covid-19. Shtimi i rasteve me “Omicron”ka bërë që...

Omicron “pushton” botën, OBSH u bën thirrje vendeve: Hiqni kufizimet e udhëtimeve dhe testet, nuk janë efektive

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se është koha që vendet të heqin ose të paktën të lirojnë kufizimet e tyre ekzistuese të udhëtimit...

Skënder Brataj: Të blesh certifikatën e vaksinimit, ke paguar për vdekjen

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë dhe rritjen e shifrave të të infektuarve në javët...

Lajmet e fundit